| adrian_onoiu a întrebat:

Ce sunt televizoarele cu lcd?

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Ecranele cu cristale lichide (LCD) sunt, folosind niste termeni neacademici, niste "sandwich-uri" facute din cristale lichide ce se misca in spatiul dintre "cele doua felii de paine", si care au proprietatea ca se aliniaza perfect atunci cand se afla sub influienta unui camp electric, permitand luminii sa treaca prin ele, creand astfel imaginea.

2 răspunsuri:
| pitzy a răspuns:

Cea mai simpla definitie...sunt o forma a materei stare de agregare: intre solida si lichida care isi modifica culoarea in prezenta uniu camp magnetic.

| flaviak a răspuns:

LCD=Liquid crystal display
(cele mai bune si mai folosite televizoare ale momentului)