| denisTiky a întrebat:

Ce sursa imi recomandati pentru un gtx 1060, ryzen 5 2600, 8gb ram, un ssd si un hdd si o carcasa cu 3 ventilatoae cu led?
Le-am enumerat pe toate ca sa stiti cam care ar fi consumul si de cati watti am nevoie. Eu cred ca 500 sau 550 sunt suficienti, astept parerile voastre. Va rog sa imi spuneti si modelul de sursa recomandat nu doar watti de care am nevoie. Si daca se poate sa nu depaseasca 160-180 lei

P.s: ce parere aveti despre sursele fsp si njoy? Eu ma gandeam la un fsp hexa 500w sau la un njoy ayrus sau titan 500w sau chiar mai multi watti.

Funda!

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

NJoy poti incerca, dar de 550W.
FSP nu sunt tocmai de cursa lunga.

(Daca ar fi un Corsair, ar ajunge de 500W, de asta costa cat costa, au tensiuni stabile si in general depasesc valorile date de producator)

| denisTiky explică (pentru NLS):

Da vreau sa aiba cablurile lungi, mi-e teama ca nu vor ajunge de jos de unde e pozitionata sursa pana sus la placa de baza. Asta am uitat sa mentionez in intrebare

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

Modelul carcasei?
link cu sursa/sursele?

Din experienta, Corsair au cabluri suficient de lungi pentru orice carcasa middle tower, chiar si daca gaurile de trecere sunt date "fara cap".

Celelalte nu stiu, ar trebui verificat pe site ul producatorului si in review uri.

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

O vrei noua?
La buget atat de mic, iesi mai bine DACA ai noroc sa gasesti pe olx vreun Corsair, Sirtec sau altceva asemanator.
Eu am luat una de genul si
nu-mi pare rau deloc, functioneaza fara pobleme de aproape 3 ani, si probabil vor urma multi altii.
O sursa de la un producator cu nume ciudat, pe care am cumparat-o noua inainte de ea, a tinut 4 luni si a bubuit din senin.
Noroc ca nu a luat si alte piese cu ea, cum se intampla de obicei.

De asta ziceam sa ai grija cu FSP uri foarte ieftine, sau Delux, LC-Power, Link-World, RealPower, Inter-Tech, InWinn, Sharkoon, Supermicro, Ultron, Rhombutech, Rasurbo, Kolink, Lindy, COBA.

| denisTiky explică (pentru NLS):

Dar njoy? Asta am auzit pareri ok despre ea. Daca zici corsair, este la vreo 200 si ceva pe pc garage un corsair non modular de 550w parca, ala e ok? Sau njoy?

| denisTiky explică (pentru NLS):

Pai carcasw este silentiumpc regnum rg4t rgb. Mi se pare ca e middle tower.
Sursa njoy am aflat ca are 45cm lungime in cabluri

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

Https://www.flax.ro/sursa-sirtec-hpq-500br-h12s-500w-hpq-500br-h12s-147786

https://www.pcgarage.ro/......onze-500w/

uite lungimi de cabluri de la o sursa Sirtec foarte asemanatoare cu cea din linkul de mai sus (pentru exact acel model nu am gasit)

Part number: EP-500 BR / HPC-500-G12S BR
Cabluri, conectori si distante:
Cablul pentru alimentarea procesorului (doi conectori, 8-pin si 4-pin): 577mm + 163mm
Cablul pentru alimentarea placii de baza (un conector, 20+4 pin): 480mm
Cablul pentru alimentarea placilor video (doi conectori, 6+2-pin PCI-E): 480mm + 164mm
Cablul cu conectori Molex (patru conectori, 3xMolex + 1x Floppy): 432mm + 162mm + 162mm + 162mm
Primul cablu cu conectori SATA (trei conectori SATA): 428mm + 162mm + 162mm
Al doilea cablu cu conectori SATA (trei conectori SATA): 428mm + 162mm + 162mm