| roberthuzmezan a întrebat:

Ce sursa îmi recomandați pentru un procesor ryzen 5 2600 și un rx 580?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

650w, (sau 700 pentru a avea o rezerva pe viitor).
Mai contează sa aibă amperi suficienți pe linia de 12V in special (cat mai mulți ) dar mai ales sa fie un brand de calitate.
CORSAIR, COOLER Master, Sirtec, Silverstone, Thermaltake, Chieftec, Antec, Seasonic, BeQuiet, Cougar, Gigabyte, Phanteks, acestea sunt brandurile care fac cele mai sigure și mai calitative surse.
Mai sunt și altele, gen Rosewill, etc, dar nu sunt prea răspândite prin România.

Daca vrei liniște și siguranță ferește-te de Delux, LC-Power, InterTech, Sharkoon, Rasurbo.

Daca ai o carcasa mare, compara mai multe surse și vezi care are cele mai lungi cabluri ATX, Alimentarea suplimentara a procesorului, etc.
Și nu uita sa alegi una cu mai multe sloturi SATA decât ai nevoie la momentul actual. S ar putea sa mai vrei sa adaugi ceva pe viitor.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sursa de 500 W dar sa nu fie pocnitoare chinezeasca. Adica sa fie cu Bronze 80+ macar. Adica sa aiba macar 80% din cat este scris pe ea. O sursa obisnuita are maxim 65-70% din cat scrie pe ea. Daca este certificata Bronze inseamna ca are peste 80%. Uite si un calculator necesar de sursa pentru ca acolo sunt si alte piese care conteaza: http://bit.ly/2pgH2YS

| Skarr a răspuns:

Si o sursa de 500w le duce fără probleme. Dacă nu iti faci rachetă. Nu ai nevoie de 700w...