| Apocalipsa22 a întrebat:

Ce sursa imi recomandati, una cat mai ieftina sa ma tina macar 2 ani ca acuma numi permit sa imi iau una mai scumpa. Componentele PC -ului sunt
Procesor AMD A6 6400K
Placa de baza MSI A55M E33
Placa video Gainward GT 630
Ram Kingston Hyperx fury blue DDR3, 1600mhz cl 10
HDd Samsung 160GB
DVD-RW LG
2 Ventilatoare 120mm
Am facut uo lista pe un site care iti verifica compatibilitatea componenteleo sis OK si imi scria acolo ca sistemul meu consuma 333W eu mam gandit sami iau una de 400-450 W

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Poți opta spre una folosită, daca zici ca nu ai bani de una nouă.
O sursă de genul ăsta ți-ar fi mai mult decât ok:
http://www.samwise.ro/......ess-pfc-59
Nu te speria că nu va lua mai mult decât cere sistemul de la rețeaua electrică.
Succes

| Apocalipsa22 explică (pentru DeyCj):

Nu am spus ca nu trebuie sa fie nou ci ieftina dar sa numi afecteze PC gen socuri curent etc, si sa ma tina macar 2 ani nu una din aia asamblata pe vapor de chinezi dupa 2 ani imi facu un upgrade la PC si imi iau alta mai performanta cu certificare 80+ dar momentan n-am bani.

| DeyCj a răspuns (pentru Apocalipsa22):

Acuma dacă vine vorba de șocuri electrice degeaba ai tu cea mai scumpă și de brand și sursă din lume că de-ți vine 380 „din greșeală" la priză topt POC face ca una de supermarcket.
Ce ți-am recomandat eu nu e făcută pe vapor.
MS-Tech sunt nemți și folosesc piese germane și japoneze.
Toate piesele de pe acest site provin de la calculatoare buisness casate sau cu defecte(adică piesele au funcționat la program de 8-10 ore de luni-vineri, de exemplu, nu forjate în gaming sau operații ce să le solicite)
Acuma nu poți fi și sărac și cu pretenții.happy
Eu în locul tău decât să dau bani pe o pocnitoare până în 150 lei mai bine aș da jumate pe una second, DAR decentă sau de calitate.
Și eu folosesc pe unul din pc-uri tot MS tech dar model mai vechi șie de 550W tot second și de 3 ani n-are nici pe dracu' și e folosită la 90% din capacitate, iar pecul se folosește la virtualizare sisteme de operare în mașini virtuale și editare grafică.
PS
Vezi tot acolo pe samwise că este tot un MS-Tech dar cu certificare 80+
Numa bine

| Intruder19 a răspuns:

Daca nu ai de gand sa faci un upgrade major in viitorul apropiat asta e mai mult decat suficienta.
http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/eco-ii-450w/

| CPAElites a răspuns:

Nu ai specificat ce buget ai! Daca iti pun o sursa care costa ~250 lei o sa spui ca costa prea mult sau pre putin...
SPUNE CE BUGET AI!

Nu inteleg cum de un sistem atat de slab consuma 333w!
PC-ul meu consuma in full load ~260w si am asa :
Q9505 - 95w
GTX 750 TI - ~75w
Altele ~ 80w

"Placa video Gainward GT 630" Cumpara un GTX 750 TI care e de 5 ori mai performanta...

| CPAElites a răspuns:

Am calculat si a iesit ~211W
http://outervision.com/b/UozE7D

| Apocalipsa22 explică (pentru CPAElites):

Ce mai ieftina care sa nu imi afecteze PC-ul si sa ma tina 2 ani macar ca dupa aia am sa am bani de alta mai buna si mai scumpa si daca vrei si un buget ar fi de preferabila pan ain 100 lei.

| CPAElites a răspuns (pentru Apocalipsa22):

Am gasit surse dcente second hand.
https://pdmedia.ro/componente-pc/surse-atx

Eu iti recomand una dintre ( as ALEGE SEASONICUL.E O FIRMA CUNOSCUTA!) :
https://pdmedia.ro/......tx-12v-x-1

https://pdmedia.ro/......iv-cert-80

| iZberg a răspuns:

Mai bine iti iei de 500 si n-ai treaba