| AlexDorinel a întrebat:

Ce tehnologie consuma mai multa energie, 2g cu semnal full sau 4g cu 2 liniuțe?

Răspuns Apreciat de Editori
| crysty1222 a răspuns:

Pai e simplu. Daca stai sa te gandesti, 2G-ul are acoperire aproape in toata tara, dupa care urmeaza 3G-ul si dupa 4G-ul. Intr-o zona de munte e posibil sa nu ai 4G, dar mai mult ca sigur o sa ai 2G sau chiar 3G uneori. Telefonul consuma cea mai multa energie in momentul in care ramai fara semnal iar el incepe sa caute semnal si oscileaza intre 2G, 3G si 4G, atunci se consuma cea mai mare energie. Iar in mod normal, daca ai fi intr-un oras care are toate aceste conexiuni, tot 4G-ul o sa consume mai multa energie pentru ca lucreaza la o frecventa mai mare, deci automat o sa-i trebuiasca mai multa energie. 2G-ul nu consuma foarte multa energie, dar si calitatea internetului si convorbirilor este mult mai slaba, dupa care urmeaza 3G-ul care este mult mai bun din punctele astea de vedere, dar nu se compara cu 4G-ul.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Telefoanele 4G consuma mai multa energie decat cei 2G (cu "butoane"), chiar si daca cei 4G sunt doar pornite fara cartela, iar pe cel 2G se vorbeste.

| mont a răspuns:

Dacă folosești Internetul clar 2G consuma mai mult. Dacă folosești doar voce și sms mai bine 2G.

| Balalau95 a răspuns:

BATI CAMPII
1. CE LEGATURA ARE inaltimea frecventei cu energia consumata, ca NU VAD?!?
ca sa nu iti mai spun ca inaltimea frecventei e de asemenea o imbecilitate absoluta, SUNT ACELEASI FRECVENTE GSM, chiar daca comunica cu tehnologie 2g sau 4g, DOAR COMUNICATOARELE DIFERA... NU FRECVENTA
2. sa spui ca 4g consuma mai multa energie decat 2g este promovarea imbecililor care urla anti 5g, energia consumata depinde NUMAI de puterea antenei si a amplificatorului din spate, IN NICI UN CAZ nu depinde de tipul de comunicatie, si stiu pentru ca am incercat la un moment dat sa fortez o placa wifi la putere peste cea recomandata, si e recomandata pentru un motiv foarte clar... si NU am reusit

iar in telefon, energia consumata depinde numai de calitatea semnalului, daca semnalul se pierde, un telefon se descarca foarte rapid, insa nu depinde de tipul de comunicatie, IN NICI UN CAZ