| UnBroken2016 a întrebat:

Ce telefon bun recomandati? Pret / calitate? Nu prea le am cu telefoanele.

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Un CAT, preferabil cu butoane fizice si fara pretentii smart. http://www.pcgarage.ro/......sim-black/
Caterpillar au si smarturi, daca tii musai.
P.S. S7 e practic imposibil de reparat. Daca vrei smart, iei atunci un Xiaomi sau Meizu. Si verifici inainte de orice pe ifixit cat de usor se poate repara vreo chestie banala, gen schimbat mufa microUSB.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana in ce suma?

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea conteaza suma. Sa fie bun, sa tina bateria. Nu vreau sa il schimb dupa un an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci Samsung Galaxy Core Prime / J5 / A5.

Iar daca te tine buzunarul, Samsung Galaxy S6/S6 Edge / S7/S7 EDGE sau iPHONE 6 plus.

Nu recomand telefoane EBODA, UTOK sau ALLVIEW.

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

Ce diferenta e intre S6 si S7? In afara de pret evident laughing.

| Sn4k3 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Procesor mai bun, s7 are 4gb ram, iar s6 are 3, bateria e mai buna la s7. Cam asta e diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PRO: Samsung Galaxy S7 reprezinta un upgrade modest de la anteriorul Galaxy S6, insa aduce cateva lucruri interesante si imbunatatite. Noul ecran de pe S7 este excelent ca si detalii, contrast, luminozitate, fiind cel mai bun display de pe smartphone in prezent. Luminozitatea minima este perfecta pentru timp de noapte, iar cea maxima permite citirea ecranului fara probleme intr-o zi insorita. Functia "Always-On Display" permite afisarea orei, calendarului si a unor notificari pe ecran in timp ce telefonul este in standby - acest lucru fiind util pentru a nu mai trezi telefonul din sleep de fiecare data doar pentru a verifica ora.

Constructia telefonului este excelenta, design-ul fiind acelasi de la Galaxy S6, dar usor imbunatatit. Spatele rotunjit face telefonul sa para mai mic si sa fie mai confortabil de folosit, butoanele sunt usor de apasat, iar Gorilla Glass 4 de pe ecran este foarte rezistenta la zgarieturi.
S7 este acum rezistent la apa, fiind certificat IP68, ceea ce inseamna ca poate sta in apa de maxim 1. 5m maxim 30 de minute. Este de preferat sa nu fie aruncat in apa, dar cel putin rezista si este un lucru bun.

Ca si stocare, telefonul vine cu o memorie interna de 32GB si slot de card microSD. Din cei 32GB, aproximativ 7-8GB sunt utilizati de Android, restul fiind disponibili pentru utilizator. Cardul SD poate fi folosit pentru documente, fisiere multimedia, dar si pentru mutarea aplicatiilor din memoria interna pentru a economisi spatiu - lucru totusi nerecomandat deoarece cardurile sunt vizibil mai lente decat memoria interna.

Noua camera foto de 12MP este de asemenea excelenta, posibil cea mai buna de pe piata, exceland la capitolul luminozitate si autofocus, multumita noului sistem de focalizare ultra rapid si a diafragmei mari f/1. 7 ce permite intrarea unei cantitati mai mari de lumina catre senzor. Modul Pro permite setarea balansului de alb, ISO-ului, focusului si totodata salvarea fotografiilor in mod RAW. Stabilizarea optica de imagine si flash-ul sunt de asemenea prezente. Modurile noi, panorama si hyperlapse sunt de asemenea interesante si aduc un plus software-ului deja plin de optiuni. Camera selfie de 5MP a fost si ea imbunatatita, avand aceiasi diafragma mare f/1. 7, ceea ce inseamna ca este foarte luminoasa, iar de data aceasta ajutata si de flash - care este in realitate ecranul ce se aprinde pentru o scurta perioada in alb, puternic.

Procesorul Exynos 8890 reprezinta un upgrade de la anteriorul Exynos 7420 de pe Galaxy S6, fiind foarte performant si extrem de rapid. Ajutat de memoria RAM generoasa - 4 GB - acum se descurca si mai bine in multitasking si ruleaza fara probleme orice aplicatie sau joc de actualitate.

Sistemul de operare este Android 6. 0. 1 Marshmallow, destul de "curat" acum comparativ cu alte versiuni de pe modelele mai vechi. Acesta vine cu aplicatii Samsung, Google si Microsoft preinstalate, insa in mare parte aplicatii utile, iar unele dintre acestea se pot dezactiva dupa plac. Interfata TouchWiz poate sa fie sau nu pe gustul unora, insa este mai rapida si mai placuta in utilizare acum.

Ca si conectivitate, Galaxy S7 are tot ce ne-am putea dori, 3G/4G LTE, Bluetooth 4. 2, WiFi a/b/g/n/ac, NFC.

Calitatea audio este excelenta in casti, peste majoritatea telefoanelor existente, iar difuzorul integrat este de asemenea foarte bun in ceea ce priveste calitatea, insa volumul maxim este mai redus, probabil din cauza sitei de protectie impotriva apei ce il protejeaza. Calitatea sunetului in convorbiri este de asemenea foarte buna.

Senzorul de amprente este rapid si performant, deblocarea se realizeaza fara probleme sau erori, fara swipe sau gesturi, ci pur si simplu cu o simpla atingere a butonului Home.

Galaxy S7 vine cu o baterie de 3000mAh cu incarcare rapida pe cablu, dar si cu incarcare wireless rapida. Autonomia este vizibil imbunatatita fata de modelul anterior, acesta tinand fara probleme timp de o zi in conditii de utilizare moderata.

Samsung Galaxy S7 nu este un model revolutionar, dar ramane un flagship premium cu capabilitati multimedia excelente si performanta pe masura.

CONTRA: Celebrul design ce foloseste multa sticla ramane in continuare un magnet pentru amprente si zgarieturi. Sticla din spate este mai usor de zgariat decat ecranul, iar amprentele sunt extrem de vizibile, ceea ce face ca acest device sa fie totodata si foarte alunecos.

Bateria este capsulata, nefiind accesibila de catre utilizator, ceea ce pentru multi nu este un dezavantaj vizibil, dar in cazul unui eveniment neplacut cu ea, deoarece este un consumabil ce isi pierde capacitatea in timp, va trebui sa trimiteti telefonul cu totul in service pentru inlocuirea ei.

Noua functie Always-On Display este utila, insa nu ceea ce ne-am dori. Daca avem o notificare de la anumite aplicatii precum Facebook, Twitter sau multe altele, acestea nu sunt afisate pe acel ecran. Poate un viitor update de software sa rezolve asta.

ALTELE: Portul USB2. 0 este inca prezent, desi poate multi dintre noi ne asteptam la un port USB de tip C, mai rapid si mai usor de utilizat deoarece permite introducerea mufei in orice directie. Totusi, acest lucru nu este atat de rau deoarece nu multi sunt cei care inca mai conecteaza telefoanele la PC pentru transfer de date si ar simti diferenta de viteza - existand oricum metode mai usoare precum AirDroid prin WiFi.
Portul USB de tip C ar fi insemnat ca S7 sa fie incompatibil cu Gear VR pe care Samsung pune accent foarte mare acum, alaturi de toate incarcatoarele de priza sau auto care ar trebui de asemenea schimbate.

| NakaTaka a răspuns:

Samsung Galaxy S7 Edge. Daca vrei durabil recomand un Motorola Droid Turbo. E primul telefon cu ecran Shatterproof.

| Shel a răspuns:

Eu iti recomand LG g5 daca spui ca nu conteaza pretul. mi se pare cel mai bun telefon dupa specificatii.