| AAA a întrebat:

Ce televizor este mai bun? Un televizor LED sau o plasma?

4 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

OLED (organic light-emitting diode) este ce mai nouă tehnologie de fabricaţie a televizoarelor şi de multe ori din cauza numelui este confundată cu cea LED. Tehnologia este atât de nouă încât singurul astfel de TV disponibil este Sony XEL-1.
Spre deosebire de televizoarele LED, cele care folosesc tehnologia OLED nu au nevoie de iluminare de fundal, ceea ce înseamnă că acestea pot fi foarte subţiri, de numai 3 mm grosime. Materialele OLED emit lumină atunci când intră în contact cu un curent electric. Totuşi, tehnologia este greu de fabricat, materialele OLED se degradează în timp, iar durata de funcţionare este mai scurtă.

| costymaximus a răspuns:

Led-ul bate plasma.

| m4them4tic a răspuns:

LED(OLED)-consuma mai putin, au durata de viata mai indelungata, display-ul este iluminat uniform.
Un dezavantaj e costul ridicat fata de cel al unei plasme.

| myam33a a răspuns:

Plasma cu sigurantza!