| mariusnus a întrebat:

Ce tip de motor folosesc masinile de spalat? motor sincron monofazat sau motor asincron monofazat? au rotorul in scurtcircuit sau nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tipuri de motoare folosite la masina de spalat

Cu rotorul in scrutcircuit
Au doar statorul bobinat.
La masinile de spalat romanesti de exemplu, se foloseste motorul asincron, care este cu rotorul in scrutcircuit, si au nevoie de condensator. Acestea sunt cu 5 borne - 1 comun, 2 infasurarile de spalare (stanga / dreapta) si 2 infasurarile de stoarcere (infasurarea de stoarcere si infasurarea auxiliara).

Cu rotorul bobinat
Au si rotorul si statorul bobinat, nu au condesator ci folosesc o placa electronica pentru comanda motorului si stabilirea vitezei de stoarcere. La stoarcere avansul vitezei este in succesiv (in trepte) comandat de triace, prin unghiul de comanda pe triac, care ii da motorului o anumita tensiune (45, 50, 70, 110 (volti), etc). Pot sa aiba 6-7 borne, dar si numai 5.

Hibride
Combina in structura lor cele doua tipuri de mai sus. Adica, au si rotorul si statorul bobniat, dar nu folosesc placa electronica, ci doar condensator (si atunci, bineinteles, ca la stoarcere, viteza nu mai este in trepte). Au avantajul ca obtin o turatie mai mare la stoarcere fata de cele asincrone. La turatia de spalare se scrutcircuiteaza infasurarea rotorului (prin programator) si se da tensiune pe infasurarea statorului, si astfel motorul este ca si cel asincron (cu rotorul in scrutcircuit), iar la stoarcere, se inseriaza rotorul (prin perii) cu statorul, se da 220V din retea si se obtine viteza maxima (care, tinde la infinit, dar este mentinuta in limite datorita sarcinii de la arbore).

10 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Daca rotorul este in scurt circuit nu mai functioneaza, motoarele pentru masinile de spalat sunt speciale, intreaba instalatorulbig grin

| Barajag a răspuns:

@rocorobert:sunt foarte speciale dragabig grin. ce crezi ca femeile nu stiu nimic despre motoare? sau crezi ca noi ne gandim doar la prostioare:-P

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masina de spalat nu are motor electric special. Ea are un motor electric asincron cu rotor in scurtcircuit.

Mai multe informatii gasesti aici http://en.wikipedia.org/wiki/AC_motor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cum pot alimenta acest motor pentru al folosi la alta actionare? Are 5 borne. 3 in linie si doua in linie. Dintre cele 3, cea din mijloc e mai groasa si neagra. Alta e neagra mai subtire, alta neagra cu rosu. Cele 2 in linie sunt rosie si verde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cum se alimenteaza acest tip de motor cu 5 borne? Sunt 2 borne in linie rosu si verde. Alte 3 borne in linie, negru, negru mai groasa si negru cu rosu. Cum alimentez pentru a obtine cele 3 variante de turatie? Unde se conecteaza condensatorul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masinile de spalat folosesc motor asincron monofazat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate folosi motorul la altceva? Cum imi dau seama ce rol are fiecare cablu? Toate 5 sunt portocalii (bine, nu chiar, doua sunt albe, dar cred ca sunt de la senzorul de temperatura). Multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motor asincron monofazat cu rotor in scurt, 2 viteze, 2 sensuri de mers

| Vaduva_Mitrus_1953 a răspuns:

După apariția convertizoarelor statice de frecvență ( care s-au întâmplat cam de multișor ), mașinile de spălat au motoare asincrone monofazate cu rotor in scurtcircuit, c.s.f. și un micro automat programabil!