| c0pil1n a întrebat:

Ce trebuie sa am in vedere daca vreau sa fac overclock la placa video (rx 580 8gb)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ca risti s-o distrugi.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

RX 580 nu suporta un OC semnificativ, ca sa merite osteneala.

Deasemenea, daca nu stii ce faci, sau nu esti atent cum cresti voltajul, adio placa.

Mai trebuie sa tii cont ca ai sursa nJoy (oarecum decenta, insa nu e facuta pentru OC, ma indoiesc ca are componente de calitate in ea, etaj de alimentare bine calculat., precum sursele de la producatorii consacrati (Antec, Corsair, Cooler Master, Seasonic, Phanteks, BeQuiet,.)).

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Ai dreptate, am incercat si am reusit doar sa urc frecventa ramilor la 2.250 de la 2.100 si 1450 de la 1400 la placa video. complet nesemnificativ.
Am donat pe live la Stresu problema mea si a spus sa inlocuiesc rx 580 cu un 1660 sau 1060 de la nVIDIA ca sa nu mai am probleme cu stutteringul. A spus ca este de la placa video amd.
Ce parere ai despre asta? Are dreptate omul sau doar si-a dat cu presupusu?

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

Frate-meu a jucat Battlefield 3 si Battlefield 4 pe FullHD cu totul pe Ultra pe RX480,
si avea FPS aproximativ constant, deci as zice ca nu e neaparat de la placa (avea putin lag pe BF4, dar avea procesor mai vechi.).

Daca ai fi intrebat pe forumul MyGarage (aria PC Mechanics) acum ai fi avut un raspuns clar, acolo gasesti mult mai multe persoane care manevreaza PC-uri.

https://www.mygarage.ro/pc-mechanics/

Posturile trebuie sa respecte regulile forumului, nu se accepta limbaj trivial, nici prescurtari, dublu post
(2 posturi consecutive - dar poti edita postul creat timp de o ora pare-mi-se)...

| Zuzu1991 a răspuns:

Ca nu merita pentru 5 fps-uri in plus sa iti arzi calculatorul
dar ce stiu eu, poate ai un fetish tongue

| Legion7X a răspuns:

Că îți iei alt pc sau laptop.