| Ionutlry a întrebat:

Ce trebuie sa cumpar ca laptopul sa-mi mearga bine?
1.Momentan el are 1 gb ram, a avut 4 dar nu au mai fost buni.
2.hard diskul este de 230 gb si la cumparare avea 500 gb
3.are procesor Intel core i5.

Daca imi cumpar 4 gb de ram o sa mearga mai bine, momentan merge in poza, va rog ce ar trebui sa fac?

3 răspunsuri:
| grandebgd a răspuns:

Pai nu ai specificat multe lucruri importante. 1. UN ssd pentru a se misca mai rapid 2. Inca 2 -4 gb ram daca suporta 3. O curatare a laptopului, schimbare pasta de racire si placa video schimbata daca se poate. Dar din cate stiu unele laptopuri au placile integrate in baza de date fara posibilitatea de a fi inlocuite.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Placa video, RAM, dar si un hard disk cu macar 5400 rpm.

| dannyel86 a răspuns:

Clar iti mai trebuie memorie ram. Daca nu ai placa video dedicata, memoria cache a acesteia foloseste din resursele memoriei ram, ceea ce ii reduce din viteza.
Unele softuri ajuta la performanta dispozitivului (driver video, DirectX, etc), dar trebuie sa-i asiguri conditiile fizice pentru aceasta.