| TL2552LT a întrebat:

Ce unitate este buna pentru gta v ( la recommended settings) pana in 1500 lei?

Răspuns Câştigător
| CodeNameAlpha a răspuns:

Nu merita, este antica sa spunem ca folosesti carcasa ta, tot nu iesi mai ieftin. Nu se potrivesc procesoarele de unu la altul exista foarte multe tip-uri de socket-uri (cel mai bun procesor din 90 nu se compara cu cel mai ieftin de acum si un dual core de 1.2 ghz este mai bun decat orice procesor din 1990-2000) in 90 se folosea ddr acum se foloseste ddr 3/4 pe toate computerele. Daca spui ca este din 90 nu ai ce sa schimbi la el, nu se mai potriveste nimic din ziua de astazi pe unitatea ta.
Eu tot cred ca cea mai buna varianta este aceea cu unitatea i5 si placa video.
Imi poti da link-urile de la unitatile care le-ai vazut?
Nu este necesar sa contina placa video daca au un i5 si 4 gb de ram si sunt functionale sunt perfecte, dupa aceea poti sa cumperi tu un gt 740 sau un gtx 750ti.
Nou nu prea ai ce sa cumperi, de bugetul tau poti avea un dual core si un gt 740 (pc i5 este de 2 ori mai bun decat cel dual core si sunt la acelasi buget + ca iti poti face upgrade la placa video si il poti folosi fara nici un fel de problema in jocuri 3-4 ani).

45 răspunsuri:
| CodeNameAlpha a răspuns:

Nu cred ca gasesti unitate la 1500 lei care sa mearga gta v cu rezolutie full hd pe mediu.
Cea mai buna varianta este sa cumperi o consola si un monitor(in cazul in care nu ai).
Sau daca te pricepi la calculatoare iti recomand o unitate second-hand cu i5 (nu conteaza piesele, numai sa aiba i5 si 4 gb de ram) si iti mai adaugi tu o placa video gt 740 (rezolutie hd mediu 60 fps, ai grija sa cumperi varianta ddr5 cu 1gb ram sau 2gb preferabil) sau un gtx 750 ti ( full hd mediu 50 fps). Aceste placi video o sa ruleze pe orice tip de computer( chiar daca are sursa de 220w) deoarege alimentarea o face direct de pe placa de baza ( consuma maxim 75w). Unitatea cu i5 nu conteaza deoarece nu este diferenta mare intre i5 prima generatie sau i5 a 5-a generatie cand vine vorba de gaming).
In principiu unitatea o gasesti cu pret-uri intre 800/1000 lei
gt 740-400 lei sau gt 750ti 550-600 lei.
Unitatea cel mai probabil nu o sa aiba nici un fel de problema, procesoarele rar se ard (si atunci cand se ard o fac datorita la overclocking sau surse defecte) dar nu cred ca o sa gasesti i5 deblocate (K) la pret-ul acela.
In browsing nu o sa ai nici un fel de problema cu i5 nici cu jocurile, in timp iti poti cumpara o sursa de 400-500 w si o placa video mai buna gen 960/1050ti i5 fie el din oricare generatie o sa fie perfect nu o sa faca nici un fel de bottleneck
Daca ai nevoie de ajutor ca sa iti alegi computerul imi poti da mesaj, te ajut cu cea mai mare placere.

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

Am o consolă ps3, fapt pentru care o vand este gta v nu are posibilitatile de a fi in first-person si nu poți avea office sau fi CEO. Asa ca optez pe calculatoare. Am vazut multe unități second-hand, dar nu stiu care e mai buna, sau daca e una mai buna ca alta. Si mai e ceva. Eu am o unitate veche cred ca a fost cumpărată prin '80-'90 si nu stiu daca sa ii schimb ei componentele (placa video, ram si procesor) sau sa iau una second hand si poate e buna.

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

Pai uite una buna pentru gta, are deja ce îmi spuneai
https://www.olx.ro/......9BLzD.html
Si altul : https://m.olx.ro/oferta/unitate-gaming-i5-8gb-ram-1tb-hdd-ID8VdN1.html.
Cred ca sunt bune.

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru TL2552LT):

Nu vad cat costa, in principiu al doilea este perfect doar ca pare cam suspect anuntul ( nu are poze cu produsul si cere bani in avans, cel mai probabil iti vei lua teapa).
Iti recomand diablocomputers, este firma serioasa si nu mai stai sa faci tranzacti cu diverse persoane.
https://www.diabloscomputer.ro/calculatoare-second-hand-i5#
Din ce vad pe acolo mie imi plac cel mai mult acestea https://www.diabloscomputer.ro/......mt-i5-3450
https://www.diabloscomputer.ro/......re-i5-3470
https://www.diabloscomputer.ro/......re-i5-2400
Eventual poti sa suni la ei si sa ii intrebi daca merge tip-ul de placa video care il vrei, ai numarul la ei pe site.

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

Ce zici de ultima cu 800 si ceva, ii iau o placă video gtx 660 si daca are 4 gb ram îmi merge bine gta v, nu?

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

Sau daca ma duc pe aia cu 935 cred ca la fel-placa video.

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

Si,scuze,dar tot ma gândesc la asta. Mama spune ca daca iau o unitate noua cumpărată din magazin,trebuie sa ii cumperi tu componente, cum ar fi dvd-rw si ce ii trebuie ei, dar eu zic ca nu, la unele au incluse asta in ele, si daca e asa, are nevoie doar de windows si aplicatii etc. Nu?

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru TL2552LT):

Scrie pe site ce are, toate unitatile la care ti-am dat link contin dvd-writer uitate in descriere pe cet la 845 lei merge maxim 16 gb ram => are 4 slot-uri cu capacitate 4 gb fiecare m-am uitat peste cateva site-uri oficiale cu specificatiile tehnice, sursa este de 265 W singurele placi video ce vor rula pe sursa aceasta sunt cele fara conectori auxiliari (adica bagi placa in pc, fara nici un cablu in plus pe placa). Gtx 660 are nevoie de o sursa de 450w minim (chiar daca nu sunt 450 reali 380 tot sunt reali).
Placile care pot rula sunt unele vechi si cele mai noi sunt gt 740 (daca o achizitionezi pe aceasta ai grija sa fie versiunea ddr5, cea cu dd3 este mult mai slaba si daca gasesti varianta de 2gb o sa fie perfect), gtx 750, gtx 750 ti(aceasta ar fi cea mai buna pentru ce iti trebuie tie, poti sa te joci gta v full hd fara probleme cu setari medii, mai bine strangi bani si iti achizionezi placa aceasta), gtx 1050 si gtx 1050 ti.

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru CodeNameAlpha):

La noi sunt scumpe componentele pc, gen pe amazon poti sa iti cumperi gtx 1050ti cu 600 lei si la noi cu 600 lei iti poti lua un 750 ti
unde 1050 ti este cu 70-90% mai buna decat 750ti

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru CodeNameAlpha):

Probabil ca o sa iti trebuiasca un cablu de alimentare
https://www.diabloscomputer.ro/cablu-de-alimentare-pc
si unul hdmi (daca vrei sa il conectezi la televozor, nu stiu daca ai hdmi neaparat la televizor cand cumperi placa video te uiti la ce borne are si dupa ai mai multe variante gen daca televizoru/monitoru si placa video au hdmi cumperi cablu hdmi-hdmi daca ai dvi la televizor/monitor cumperi dvi-hdmi sau dvi-dvi etc.)
sau
vga (pentru monitoare mai vechi) https://www.diabloscomputer.ro/......la-monitor
pe site ai optiunea sa primesti mouse/tastatura gratis deci ramane decat cablu alimentare si cabluri hdmi/vga (care sunt maxim 25 lei).

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru CodeNameAlpha):

Si cand cumperi placa video ai grija sa nu aiba conectori suplimentari, si sa aiba decat un cooler (daca are 2, 3 coolere nu o sa incapa in carcasa, de preferat cat mai mica si cu 1 cooler dar in principiu nu ar trebui sa aiba nici o problema cu 1 cooler ).

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

Deci din ce ai spus am inteles asta:
1) la noi sunt scumpe componentele
2) mai bun e un gtx 750
3) placa video - de ce cablu hdmi? o vreau pentru unitate, sa i schimb pe aia daca se poate.
Scuze dar nu sunt expert. stiu in mare parte care e treaba cu astea.
Sunt la noi in Romania placi gtx 750 ti cu un cooler si mici?

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

Cred ca am gasit perfect placa care îmi trebuie e si noua:
https://m.olx.ro/......9R5wD.html

| TL2552LT explică (pentru TL2552LT):

Daca iau o unitate second hand de la astia care vand pe olx si ii schimb eu componentele merita? ( alea la 300-400 lei)

| TL2552LT explică (pentru TL2552LT):

Cum ar fi asta?
https://m.olx.ro/......8hqZX.html
Si sa ii schimb placa, daca nu ii mai trebuie altceva?

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru TL2552LT):

Nu, nu se potrivesc componentele de la una la alta (ma refer la procesor, core 2 duo ala este socket mai vechi si nu te poti juca multe chesti pe el chiar daca cumperi placa video). Nu cred ca ai cum sa le schimbi poate sa pastrezi decat carcasa.
Nu iti recomand placile video second hand, se pot strica foarte repede mai ales daca au fost puse la efort mare.
Tiam recomandat unitatea second hand deoarece procesoarele, de cele mai multe ori tin foarte FOARTE mult timp fara sa se arda.
Ce vrei sa spui prin "cumpar unitate de pe olx si schimb componentele."?
Da a doua placa Asus are doar un ventilator, este buna dar nu iti recomand in nici un caz placi video second hand ( la componente pe olx cei mai multi iti cer bani in avans si in cele mai multe cazuri iti iei teapa/iti pot veni arse).
Mai bine strangi bani si cumperi o unitate cu i5 cum ti-am aratat (second hand) si o placa video gtx 750 ti cu un ventilator, ca aceasta https://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
placa video vine pusa in computer, bagi cablul de alimentare, tastatura mouse si cablul vga/hdmi/dvi si dupa este gata de pornire.
Daca scrie la titlu unitate gaming asta nu inseamna ca este de gaming xD doar tehnici de marketing cu core 2 duo acela nici macar 20 fps nu o sa ai full hd cu 750 ti in gta v.

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru CodeNameAlpha):

De la magazinele online cum este diabloscomputer esti sigur ca nu iti iei nici un fel de teapa, sau in cazul in care iti vin stricate (foarte rar, eu am comandat cel putin 24 produse de la magazine online si decat 1 a venit stricat) este vina la curier/ambalare il poti trimite inapoi si primesti bani/iti schimba produsul cu unul la fel/asemanator.
Oricum poti sa faci cum vrei daca esti sigur ca de cel de la care cumperi este de incredere in mod normal ar trebui sa decurga fara probleme (dar din "povestile" spuse de prieteni mei care au comandat de pe olx eu, cel putin nu as cumpara de pe olx/ebay si alte site-uri asemanatoare).

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

'Ok. Multumesc mult pentru tot. happy

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru TL2552LT):

Np, Sper sa rezolvi intr-un mod sau altul, dupa ce iti cumperi pc-ul sau ps4 daca vrei sa joci gta v online trebuie sa il cumperi iar pentru fiecare versiune.
Daca il ai pe xbox 360, nu merge sa il joci pe xbox one sau pc etc.

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

Poți sa iti transferi personajul. De ex.eu am ps3, când trec la pc rockstar iti da posibilitatea. Si am vrut ps4 dar trebuie sa plătești sa joci online.

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru TL2552LT):

Da dar trebuie sa cumperi iar gta v, versiune pentru pc, la asta ma refeream xD.

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

Da.

| TL2552LT explică (pentru TL2552LT):

Salut din nou. La unitate contează daca este i5 3470 (cum scrie la recommended gta v) sau orice altul? De ex. sunt si 2400 sau 560.

| TL2552LT explică (pentru TL2552LT):

CodeNameAlpha

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

.

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru TL2552LT):

Nu conteaza, sunt in procent de 98% egale.

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru CodeNameAlpha):

Iti poti alege orice tip de i5 (si cu gen 1 daca nu gasesti altul) preferabil generatia 2 sau 3 sunt la fel.

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

Ok. Deci pot sa iau si i5 2400. Multumesc mult. ☺

| TL2552LT explică (pentru CodeNameAlpha):

De exemplu an fasit pe diablo i5 650. E bun? Upgradez la 5 gb ram, cumpăr placa video si gata. E bine?