| SacuiuRobert926 a întrebat:

Ce windows mi-ati recomanda pentru jocuri dintre windows 8.1 si windows 10? Imi tot scad fps-urile de la jocuri odata ce trec zilele. Am laptop cu gtx geforce 1050 ti i7 7700 hq 8 gb ram.

9 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Windows 10 pentru simplul fapt ca este singurul care suporta directx12 pentru jocuri.
La 1050 ti suporta directx 12. Poti juca pe orice alt windows doar ca nu vei avea aceeasi performanta si grafica pe directx 11.
Succes!

| Bizon95 a răspuns:

Win 10
win 8 e depasit
iar producatorii de jocuri fac jocuri pentru win 10, mult mai putin testate pe win 8
in plus, NU sunt sigur, dar pe un proc Intel generatia 7 s-ar putea sa mearga numai windows 10

| SacuiuRobert926 explică (pentru Bizon95):

Windows 7 nu pot pune deloc iar win 8 as putea instala dar nu am vrut. Iar de win 10 m-am cam saturat sad

| Bizon95 a răspuns (pentru SacuiuRobert926):

Deci e corect ce stiam eu, NU poti pune alt windows decat 10
deci ori pui 10, ori pui Linux, ori vinzi calculatorul si iei unul mai vechi sau cu AMD in loc de Intel si pe care sa mearga win 7

| Zaygon a răspuns:

1. Win 10 cu updaturile la zi(sa fie win 10 uefi).
2. Pe ce ai instalat win, ssd sau hdd?
3. 8GB ram e asa la limita daca te joci.
4. ce laptop ai?

P.S. Daca vrei mai mult sa te joci cumpara-ti un desktop.

| SacuiuRobert926 explică (pentru Zaygon):

Pe SSD am win instalat si am Acer predator helios 300. Anung in cateva ani sa nu mai mearga bine jocurile. Nu instalez foarte multe pe el folosesc mai mult pentru yt mi-am cumparat ca am dorit jocuri si asa mai departe si joc dar rar.

| RainbowD a răspuns:

Eu recomand Windows 10. Se fac update-uri la el destul de des, și este bine optimizat. De 4 ani se când îl am, nu am întâmpinat nici o problemă la el.

| SacuiuRobert926 explică:

Si fac update-uri continuu am win 10 2019

| Paul_Samuel_1999 a răspuns:

Ti-as sugera win 10 pentru ca e mai bine optimizat si un foarte mare plus e direct x12 care e mult mai bine facut si pentru jocuri. E mai nou, si ai si winodws defender (anti-virus) eu am win 10 si sumt foarte multumit.