| Andrwi a întrebat:

Cei care ai telefoane compatibile 4G care este viteza de descarcare la voi pentru ca la mine nu depășește 23/25 mbps si sunt pe Orange. De ce se mai lauda acestea cu viteza peste 150 daca nu e adevarat?

15 răspunsuri:
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
Te pot ajuta colegii mei de la Serviciul Orange Experts cu verificarea setarilor telefonului tau, daca apelezi de luni pana duminica intre orele 9:00 si 20:00, la numarul 408 sau la numarul 0212033031.
O zi buna,
Orange helper

| danutzu96 a răspuns:

Aia sunt Biti nu Octeti! Viteza la internet este exprimata in Mb nu in MB. Diferenta este ca un MB(sau octeti) are 8 Mb (biti). Daca imparti 150 Mb la 8 iti da aprox 19 MB deci este destul de bine.

| Andrwi explică (pentru danutzu96):

Asa se lauda ei dar nu cred ca a atins cineva pragul ala la descarcare. Eu asta vreau sa stiu...

| danutzu96 a răspuns (pentru Andrwi):

E in Mbiti! cu nu intelegi? imparti cat zi ei la 8 pentru aflarea vitezei "reale".

| Andrwi explică (pentru danutzu96):

Da am inteles asta, dar pe mine ma intereseaza daca a reușit cineva sa descarce cu 19 mb pe secunda... a atins cineva viteza asta? Din ce vad si pe yotube viteza la care ajung ei e tot de 25mbps (aproximativ 3mb)

| anonim_4396 a răspuns (pentru danutzu96):

Stii care este diferenta?
Fiecare caracter este transformat într-un Byte care este format din 8 biţi. un bit, este 1 sau 0, 1 byte, este grupul de 8 format din 0 si 1.

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, stiu diferenta. Tipul de data nu este neaparat tipul caracter. Un caracter nu este reprezentat neaparat pe un Byte. Da, un bite contine 8 biti, de aceea trebuie impartita viteza exprimata in biti la 8 pentru a afla viteza in octeti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danutzu96):

Nu te du in octet, ca te-ai dus departe rau!
1 byte = 8 bits
1 bit = (1/8) bytes
1 bit = 0.125 bytes
Ai inteles ideea? NU MBps este viteza normala cu care descarci, insa noi avem aici Mbps deci Mbps/8, megabitpesecunda, nu megabyte, intelegi?
Nu mergem in octeti, ca aia e insesizabil.

| Andrwi explică (pentru anonim_4396):

Nu ma interesează transformarile astea. Eu vreau sa știu voi ce viteza de descarcare aveti la datele mobile? Ati atins vreodată maximul ala de descarcare sau e doar de marcheting

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrwi):

Marketing*, si da am atins unde am avut semnal de calitate, daca tu vrei 4g, iar in locatia unde te afli este maxim 3g+, nu vei prinde niciodata viteza maxima. Totul depinde de zona, daca esti sau nu afara, daca esti in imobil iti scade iar viteza.

| Andrwi explică (pentru anonim_4396):

Nu, de 4g vorbesc iar aici unde stau am dar viteza e de maxim 25mbps nu am depășit nici o data viteza aceasta

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citez, " An octet is another name for byte ". De ce sa nu folosesti termenul octet ca nu inteleg
https://en.wikipedia.org/wiki/Octet_(computing)

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Speed test ai facut sa vezi cat e latimea de banda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danutzu96):

Octet, este de la megaoctet, nu se foloseste deloc, iti spun sigur ca am lucrat in telecomunicatii si nu am auzit decat Megabit, megabyte si nimic altceva.
Pe mine ma pui sa fac speedtest?laughing

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu laughing era pentru cel care a pus intrebarea. Desi nu se foloseste des, termenul este existent in cartile de specialitate (programare) in limba romana.