| babi7 a întrebat:

Cei de la facebook imi blocheaza contul, de ce? care ar fi cauzele si ce as putea sa fac sa nu mil mai blocheze? va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Facebook îți determină locația bazându-se pe IP. Avantajul aici este că cei mai mulți dintre noi avem IP Dinamic (adică se schimbă de fiecare dată când îți resetezi routerul), astfel că Facebook va accepta orice IP care are o locație apropiată față de cele utilizate anterior.
Să luăm exemplu un atacator din București și o victimă din Caransebeș. Facebook nu va recunoaște IP-ul din București, cel mai probabil generând un checkpoint, mai ales dacă atacatorul a schimbat parola. Însă dacă atacatorul ar putea obține un IP în Caransebeș (folosind un proxy, un VPN, un TOR exit node sau cel mai bine un bot) Facebook nu va observa nimic suspect.

Deci practic ţi-a apărut un checkpoint nu?

| babi7 explică (pentru raMLesS):

Cand imi schimb poza, imi spune contul tau a fost blocat, reseteaza parola...

| raMLesS a răspuns (pentru babi7):

După ce te conectezi la facebook?
- Îţi dă până să-ţi fie blocat contul, nişte poze cu prietenii tai pe care trebuie să le recunoşti?
- Te pune să-ţi verifici identitatea cu ajutorul buletinului?
Dacă nu-ţi apare aşa, primeşti report, dar mai mult ca sigur în proporţie de 98, 9% tu primeşti checkpoint.
Dacă ai tabletă/laptop/telefon/pc, şi te conectezi de pe pc şi ţi se va bloca contul conectează-te de pe laptop, dacă se întâmplă la fel fă-ţi alt cont şi conectează-te de pe tabletă, dacă se întâmpla iar la fel încearcă cu telefonul, dacă se intampla... iar la fel înseamnă că facebook e cea mai idioată aplicaţie existentă.
Mi-au fost închise peste 5 conturi.

| babi7 explică (pentru raMLesS):

Am intrat de pe toate. pc laptop tableta tel. si la fel...

| raMLesS a răspuns (pentru babi7):

Nu cred că ai înţeles, iţi faci conturi separat pentru toate, şi intri numai după un "Aparat" să-i spunem doar pe un cont, nu pe celelalte, dacă nu mere ţi-am zis, facebook e o aplicaţie tâmpită.

6 răspunsuri:
| babi7 explică:

Cand imi schimb poza, imi spune contul tau a fost blocat, reseteaza parola ///

| Tincuta1502 a răspuns:

Poate e-mailul e gresit s-au blocat. Eu la fel am introdus o parola de la un e-mail blocat si numi permitea sa intru pe facebook. Sper ca ti-am fost de folos. Bafta :-D