| Ilioasa_Vlad_2001_KuRP a întrebat:

Cei de la rds mi-au pus cablu cu fibra optica si mi-au spus ca as putea sa imi pun un gb de net daca as avea router de 1 gb. eu am unule de 300mbps si mi-au spus ca pot singur sa il setez sa imi puna 300mbps. am incercat dar tot 100mbps primesc pe cablu. stie cineva cum sa iti pui 300mpbs la router?

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Aia 300mbps is pentru wifi, viteza pe care nu ai sa o atingi niciodata pentru ca e teoretica si nici nu ai cum sa o atingi nici practic din wan ca ai 100mbps. Teoretic ai putea sa atingi maximul posibil teoretic daca ai copia din doua laptop-uri ceva prin wifi, atunci ai avea maxim teoretic de 300mbps sarcina pentru router, deci maxim 150 per laptop teoretic, din care scade viteza de la multi alti factori.
Revenind la realitate. Daca vrei mai mult de 100mbps, ai nevoie de un router cu port gigabit si de preferat wifi cu 5ghz.
Daca nu ai inteles nimic, e perfect. Ai nevoie de un router de aici, pentru ca ala care il ai acum nu e capabil de asa ceva. http://www.pcgarage.ro/......s-80211ac/
Si un sfat. Daca vrei pana in 300-400mbps, routerele de acolo pana la 200-250 lei is ok. Daca vrei un 500mbps, cam 300 lei trebuie sa scoti din buzunar ca sa fie stabil. Iar daca vrei full speed pe 1000mbps si stabilitate, cam ai nevoie de 400+ lei.

| K0sti a răspuns:

Pai normal ca primesti 100, daca e de 100! 100 ai si pe WAN si pe LAN! Voi nici pe ce ati dat banii nu stiti...aoleu!