| Steauafcsb a întrebat:

Chiar nu stiu ce sa mai fac cu pc meu. Am scanat, defragmentat, update placa video, spatiu pc suficient, placa video 6gb, pc de doi ani luat...merge vreo o ora -o ora jumate bine, dupa aceea tot se incarca, se incarca, se incarca....si asta pe Youtube. Si de la un moment dat nu mai merge nici un video sa l vizionez, indiferent ca e 240 calitatea video sau 720p. CER AJUTOR

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai ceva ce te încetinește. Încearcă o reinstalare

| LPCTSTR a răspuns:

Sigur nu ai si alte procese in fundal?
Ai antivirus? Daca nu, sugerez sa vezi aici ...nu-aste-e/

| NLS a răspuns:

1) Inainte sa te legi de PC, te-ai asigurat ca netul merge bine?

2) Daca netul merge bine, PC-ul emite anumite semne mai ciudate dupa acel interval de timp in care merge bine?
(zgomot mai puternic, procesor mai fierbinte, placa video mai fierbinte?
Vezi ce temperatura au ambele, cu HWInfo64, sau Piriform Speccy)

3) Ruleaza un film de pe HDD. Face la fel dupa 1-1.5 ore?

4) Insira aici specificatiile PC-ului>>> (facut pe bucati, sau cumparat?)
procesor, placa video, sursa, RAM, placa de baza

5) verifica HDD-ul de bad-uri.

| Steauafcsb explică (pentru NLS):

Windows 7 Ultimate 64-bit, Intel Pentium CPU G3260 @ 3. 30GHz, Memory Type DDR3 Size 6144 MBytes, NVIDIA GeForce GT 730, Hard drives Seagate Capacity 931 GB, Motherboard ASUSTeK COMPUTER INC. Model H81M-K (SOCKET 1150) Version Rev X.0x
Am incercat sa iau bun tot ce m ati sfatuit
Problema ar fi la motherboard.
Daca la CPU, Graphics, Storage sunt temperaturi intre 28 si 36, la Motherboard System temperature indica 120 si 121.
Ce e de facut?

| IComeNuts a răspuns (pentru Steauafcsb):

Incearca sa schimbi bateria aia de 3 volti sau de cat e. Costa in jur de 15 lei. Daca asta nu rezolva, incearca sa iti pui componentele pe alta placa pentru a le testa. Daca problema nu se mai repeta, inseamna ca e placa de baza de vina.

| PainTech a răspuns (pentru IComeNuts):

Ce treaba are bateria CMOS cu performanta sistemului?
In cel mai rau caz, o baterie moarta nu iti va salva setarile adaugate in BIOS.

| IComeNuts a răspuns (pentru PainTech):

Nu stiu man asa m-a pus gabi sa zic

| PainTech a răspuns:

Inainte sa scanezi, defragmentezi, actualizezi,..., etc. ai verificat daca problema nu e cumva de la internet?

| NGheorghe a răspuns:

CTRL+ALT+Delete si apoi alegi Task Manager, acolo ai tab-uri cu procesele si serviciile (si altele) unde poti sa vezi ce programe iti utilizeaza procesorul, hdd, placa, vezi si netul cu ce debit merge.

in caz ca vrei ceva mai prifesional - poti sa descarci "process explorer" direct de la Microsoft (https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/process-explorer), nu necesita instalare:
https://download.sysinternals.com/files/ProcessExplorer.zip

| IComeNuts a răspuns:

E posibil ca windows-ul ( daca e windows 8 sau mai nou ) sa nu iti inchida complet PC-ul. Am avut windows 7 prima data, apoi mi s-a parut ca e prea vechi si ca ar trebui sa fac upgrade la windows 8 si 8.1 si 10. PC-ul practic ducea bine din moment de avea 8 GB de RAM si Intel I7 si 2gb video, deci nu era problema neaparat de resurse. In decursul a doua saptamani in care am scos efectiv pc-ul din priza, l-am dezasamblat sa il curat de praf si l-am montat la loc, cand il deschideam si deschideam apoi task managerul, imi scria ca Up Time-ul este ( de exemplu ) 3 zile si 6 ore, stiind ca eu il inchideam in fiecare seara. Problema cu windows-urile de la 8 ( inclusiv ) in sus este ca PC-ul nu se mai inchide complet decat prin gasirea butonului corespunzator prin Start sau bara de notificari. Asadar, incearca prima data sa gasesti butonul de care spun, daca nu, incearca downgrade la windows 7 si vezi daca se repeta problema. Din considerentele astea si acum am Windows 7.

Daca nu e asta, incearca sa il duci la un service autorizat pentru un diagnostic mai amanuntit.

| Mcboss05180 a răspuns:

O reinstalare de windows ar rezolva treaba.