| RAY a întrebat:

Chiar poti vedea 4k sau full pe un smartphone? sau e mai mult marketing? ca sa te bucuri de calitate full hd sau 4k ai nevoie de tv cu diagonala mare? displayul meu de la laptop e de 17, rezolutia e pe 1920 cu 1080, 60 hz, oare chiar poate reda full hd?

as vrea raspunsuri doar de la cine stie sigur

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Regleaza luminozitatea si contrastul mai mic, stai la o distanta potrivita de vizionare (4-8 ori diagonala ecranului) atunci nu te vor dura ochii. happy
Daca nu vezi clar de la aceea distanta, foloseste ochelari.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Laptop-ul tau are display de 2K, dar un film de 4K se poate vedea pe el, daca se foloseste codec adecvat.

| RAY explică (pentru Bula):

Nu asta ma intereseaza sa stiu

| Bula a răspuns (pentru RAY):

Laptop-ul tau poate reda toti pixelii la Full HD, dar nu si 4K (n-are suficiente puncte pe ecran).

Daca te uiti la acelasi raport dintre distanta ochi-ecran / diagonala ecran, imaginea va fi perceputa la fel pe ambele ecrane.

| RAY explică (pentru Bula):

Faza cu laptopul era un exemplu, pe mine ma intereseaza daca conteaza dimensiunea

| Bula a răspuns (pentru RAY):

Conteaza doar raportul dintre distanta de la care te uiti si marimea fizica a ecranului.

| RAY explică (pentru Bula):

Deci e ok sa ai un tv cu dimensiune mare, asa te poti uita de departe la el, am inteles, apropo asta se vede mai ok cand dau pe 4k pe Youtube dar ma dor ochii

| Bula a răspuns (pentru RAY):

Regleaza luminozitatea si contrastul mai mic, stai la o distanta potrivita de vizionare (4-8 ori diagonala ecranului) atunci nu te vor dura ochii. happy
Daca nu vezi clar de la aceea distanta, foloseste ochelari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.