| piticot a întrebat:

Ciao.Rog din suflet, am nevoie de un raspuns util la urmatoarea problema:Am un hard disk estern de 500 de gb si pur si simplu fara sa modific nimic in calculator sau hard nu mi-l mai recunoaste, De fapt la inceput il vedea calculatorul dar imi spunea ca nu pot sa il deschid pentru ca este in format RAW, imi cerea sa formatez hardul. L-am formatat dar acum calculatorul nu il mai vede deloc.Nici alt calculator nu il vede.Am incercat toate variantele posibile (nu sunt incepatoare in pc).
Sper din suflet ca cineva imi da o rezolvare pentru ca am nevoie de continutul acelui hard(chiar si formatat).

Răspuns Câştigător
| LucianGabriel a răspuns:

Ai putea sa-mi spui de la ce firma este deoarece aproape fiecare firma are propriul program de recuperare a datelor si formatare a hdd-ului. Daca l-ai incercat si la alt pc si nu a mers s-ar putea sa fie defect Hdd-ul, incearca daca ai cum sa-l duci la un service si cam care ar fi pretul sa ti-l repare(acum tu decizi daca il repari sau cumperi altul)(e portabil sau nu? ). Eu unul am avut, probleme cu un Hdd si am reusit sa recuperez si datele si sa-l fac sa mearga doar dupa ce am folosit programul de la seagate(firma producatoare).

8 răspunsuri:
| LucianGabriel a răspuns:

Cu placere, imi pare bine ca ti-am putut fi de ajutor.

| danbnz a răspuns:

Nu esti incepatoare in PC?
Hm, pai asta inseamna sa stii ca formatand hdd-ul respectiv ai pierdut toata informatia de pe el. Acum e "chel", nu mai ai ce sa recuperezi...

| danbnz a răspuns:

Si apropo... RAW e un format de fisier, se refera la poze digitale.
Poate nu aveai instalat un program ce vede asa ceva si de aia nu puteai deschide fisierele. Acum, daca ai formatat deja, e prea tarziu oricum...

| blue29 a răspuns:

Daca l-ai formatat ai pierdut datele dar poate reusesti sa mai recuperezi ceva cu recuva. hardurile externe din cate stiu eu sunt pe sata si posibil sa fie ceva probleme de compatibilitate dar nu cred ca asta e cauza. O fi vorba de o eroare fizica. Nu stiu ce sa zic imi pare rau ca nu te pot ajuta. Bafta!

| Delete a răspuns:

Poate l-ai stricat ...hard discurile portabile nu trebuie sa le tii mult aprinse cind nai nevoie de el desconecteazal

| piticot explică:

Hmmm...baieti,este doar a patra intrebare pe care o pun si eu in TPU si sariti la mine.Pentru DBNZ :chiar daca este formatat se recupereaza in proportie 80% de obicei.Multumesc Blue29 dar sa stii ca filerecoveri merge mai bine(parerea mea)decat recuva.Nu sunt probleme de copatibilitate pentru ca il folosesc la acelasi pc de vreo 3 ani.
Am nevoie totusi de un raspunscrying

| piticot explică:

Ok.Sunt hotarata sa nu contrazic pe nimeni(fiecare are dreptul la parerea lui)dar, problema mea nu sunt fisierele din hard daca le recuperez sau nu, problema mea este faptul ca hardul nu este recunoscut.

| piticot explică:

Multumesc Lucian.Singurul lucru la care nu ma gandisem era sa intru pe siteul producator si sa cer asistenta.Am rezolvat.Acum il recunoaste si am recuperat si tot ce aveam in el.Afost vina mea am schimbat formatul filelor fara sa intentionez.