| kamikaze a întrebat:

Cine a inventat becul?

Răspuns Câştigător
| Barajag a răspuns:

Thomas Edison. zis Gheorghe al lui natafleata...am glumitlaughing

31 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Edison, din cate vezi. A facut primul bec electric cu incandescenta, deci bulb de sticla vidat cu filament parcurs de sarcini electrice.
Nu e copy/paste, dar ai face bine sa folosesti si tu Google.

| alecs871 a răspuns:

Frizerul cand a uitat sa se opreasca din tuns.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Thomas Edison.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Istoria becului, pe scurt:
Primul bec a fost inventat in 1800 de Humphry Davy, un om de stiinta englez. El a inventat o baterie si a conectat la ea 2 fire si o bucata de carbon. Carbonul s-a aprins producand lumina. Acesta tehnica de obtinere a luminii s-a numit arc electric. Se considera insa ca lumina electrica a fost inventata consecutiv de 2 oameni: Thomas Edison in SUA si de Sir Joseph Wilson Swan in Anglia.
Ca sa se creeze lumina, este nevoie de un filament intr-un balon fara oxigen pentru ca oxigenul face ca filamentul sa arda cu flacara. Primul care a inventat becul a fost Swan si a descoperit ca un filament facut din carbon functioneaza. El a avut probleme insa cu vidarea bulbului de sticla - scoaterea completa a oxigenului din bulb. Edison a experimentat alte sute de filamente confectionate din diverse materiale.In 1879 el a construit un mic bec pentru a fi utilizat in locuinte. La inceput, filamentul insa nu a rezistat decat cateva ore si s-a ars. La sfarsitul anilor 1880 a produs un bulb care a luminat 1. 500 de ore.

| cretzufinish a răspuns:

Edison

| mirella25 a răspuns:

Thomas Edisonhappy

cami
| cami a răspuns:

Daca intrebai cine a inventat paratrasnetul, ma dadeam si eu desteapta si-ti spuneam Benjamin Franklin tongue si becul, na am aflat si eu acum, Edison.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre Edison si becul inventat de el

In al VII-lea deceniu al secolului trecut, domeniul de baza al utilizarii electricitatii era telegraful.
Al VIII-lea deceniu constituie epoca iluminatului electric. Dezvoltarea oraselor, aparitia blocurilor si cladirilor massive, a corpurilor de fabrici si uzine cera imperios un nou izvor de lumina, mai puternica, mai vie, care sa poata fi distribuita in numeroase puncte.Iluminatul devine astfel domeniul de baza al aplicarii electricitatii. Cu acest prilej au fost create generatoarele industriale si centralele electricecare au deschis la randul lor drum electricitatii ca forta in puternicul fort al industriei.

Aceste victorii ale elctricitatii chiar de la inceputul dezvoltarii ei se datoresc in buna parte lucrarilor Edison.

Multumita unor combinatii speciale a pompelorde aer, in octombrie 1879, Edison a obtinut un vid (o rarefiere in balon) aproape de o milionime de atmosfera (cu mult mai putin decat vidul pe care tehnica il poate obtine azi; pe atunci o foarte mare realizare).

Intr-una din noptile sale de munca din acea perioada, Edison, in laboratorul sau cugetand la una din problemele obisnuite, ce nu-I dadeau pace, framanta distrat intre degete un cocolos de funingine, amestecat cu smoala, pe care il folosea la telefon. In timp ce gandurile inventatorului zburau departe, degetele lui turteau si rasuceau cocolasul int-un firicel tot mai subtire. Cand Edison a privit intamplator firul, i-a trecut prin minte sa incerce acest fir la lampa electrica. Spre marea satisfactie a lui Edison experienta facuta imediat a dat rezultate bune. A continuat sa experimenteze filamentele de funingine, in diferite compozitii si diferite forme. Dupa numeroase experiente Edison a confectionat o lampa cu fir de bambus carbonizat in forma de potcoava introdus intr-un balon de sticla din care a evacuat cu grija tot aerul.

La 21 octombrie 1879, Edison a conectat lampa la circuitul electric, in lampa s-a aprins lumina. Edison a marit intensitatea curentului, asteptand ca firicelul subtire san u mai suporte caldura pana la incandescenta. Lumina s-a facut insa mai stralucitoare. Edison a continuat sa maresca intensitatea curentului electric, pana a ajuns la temperature de topire a diamantului. Abia atunci filamentul nu a mai putut rezista si lampa s-a stins.

Asa s-a nascut becul electric cu filament de carbune una din cele mai mari inventii ale secolului al XIX-lea.

Cu toate acestea au mai fost necesare inca aproape 13 luni de munca si cheltuieli de peste 40. 000 de dolari pan ace lampa a fost intr-atata perfectionata incat sa poata fi pusa in practica pe scara larga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thomas Edison

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Istoria il mentioneaza pe Edison, care desi a patentat multe inventii ale colaboratorilor lui, ca fiind ale sale, totusi becul se pare ca-i "apartine". Totusi daca privim in trecut, se pare ca mai fusese inventat cu citeva mii de ani in urma, dar a avut viata mai scurtahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thomas Edison

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumina a inventat becul laughinglaughing sau mai bine spus curentul laughinglaughingrolling on the floorrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thomas Edison

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thomas alva edison

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thomas edison

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thomas Edison

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tomas edison

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a descoperit becul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Edisonbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thomas Edison

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thomas Alva Edisonbig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Becul a fost inventat de edison.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taranilor! big grin ma scuzati de expresie!
Mai intii interesativa si dupa asta raspundeti!
Becul a fost inventia lui "Lenin" doar ca in loc de spirala din wolfram se folosea inima din carbune! Edyson pur si simplu a modernizat o inventie care deja exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Humhry Davy

| MatiesIonut152212 a răspuns:

Thomas Edison

| laura_2327 a răspuns:

Euuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

| TimoteiSilviu a răspuns:

Din cate am auzit eu, becul a fost inventat de Thomas Edison.