| a1doru a întrebat:

Cine foloseste cooler pentru laptop, da randament?

Răspuns Câştigător
| PaulCCraciun a răspuns:

Ba chiar se merita, numai ca suportul pe care l-am cumparat eu ( de 70 RON) nu prea facea fata la jocuri, si am inlocuit ventilatorul cu unul mai puternic, face putin mai mult zgomot dar tine temperatura cam cu 5-10 grade mai putin decat fara cooler (in timpul jocurilor de ex). Insa sunt si de cumparat care sunt bune, dar sunt undeva peste 150-180 RON. Daca ai laptop pe 17(ca al meu), intr-adevar se incalzeste cam tare, pentru ca(virgula) carcasa e foarte mare si in majoritatea cazurilor, in interior e un singur cooler pentru tot sistemul. Daca ai putina indemanare si pricepere, iti poti cumpara un suport cu ventilator mai ieftin si il modifici tu cum vrei pentru a face fata.Eu punand un ventilator mai puternic rezulta ca baga mai mult aer care contine si praf si de asta am improvizat si un mic filtru, care chiar isi face treaba.Desigur, vizita la un service pentru a-l curata de praf este esentiala.

1 răspuns:
| AsX a răspuns:

Nu prea se merita, daca ai temperaturi mari incearca sa il cureti de praf.