| House a întrebat:

Cine foloseste linux? si ce versiune

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Eu am dual boot si am windows si ubuntu 11.04

| alexmircescu13 a răspuns:

Contrar unor pareri, care se bazeaza pe principiul "daca eu nu folosesc inseamna ca nu e bun si nu foloseste nimeni", Linux e folosit de foarte multi oameni, si numarul lor e in continua crestere. Eu sunt unul dintre ei, in momentul asta sunt pe Linux. Majoritatea utilizatorilor au doua sisteme de operare instalate pe acelasi calculator, Windows si o versiune de Linux. Cea mai apreciata versiune in momentul de fata e Ubuntu 10.10, a aparut si Ubuntu 11.04 dar mai are unele neajunsuri. Daca vrei sa incerci Linux iti recomand Pinguy, un Ubuntu imbunatatit, care e foarte usor de utilizat si daca instalezi Wine poti juca toate jocurile facute pentru Windows. Cine spune altceva inseamna ca nu a incercat. Avantajele Linux fata de Windows sunt cunoscute, nu are rost sa le enumar aici. Intra pe Ubuntu Forum si gasesti acolo tot ce vrei sa stii. Succes!

| MMihai a răspuns:

Eu. Pe un hard am Ubuntu v11.4 instalat în limba română și pe celălalt Kiwi Ubuntu Linux, instalat în limba română. Nu am lucrat cu alte linux-uri. Poți utiliza orice Ubuntu linux în dual boot cu Windows cum spun ăștia, deci 2 sisteme de operare pe același hard. Dacă vrei asta trebuie să instalezi inițial Windows-ul, că astea sunt mai deștepte și la instalare văd Windows-ul, iar w. cică ar fi mai prost și nu vede linux-ul, dar nu am verificat asta. După ce te înveți cu linux o să zici Câhh W., dar o să îl păstrezi totuși pentru anumite softuri care merg numai cu W. Eu mai păstrez un W xp pentru că am făcut greșeala să cumpăr un Tv tuner Asus care merge numai W, că altfel ștergeam de mult W.

| antonG a răspuns:

Si eu am dualboot, Ubuntu 11.04 si Windows XP. In trecut am avut dualboot Ubuntu 10.04 si Windows XP. Nu am reusit sa imi configurez wireless-ul pe noul Ubuntul, in rest e ceas. Daca nu as fi nevoit sa folosesc unele softuri profesionale care exista doar pe Windows si care mananca o gramada de resurse, as fi trecut definitiv pe Linux, mai ales ca noua versiune de Ubuntu e foarte user-friendly.

| House explică:

Ha ha ha... am facut si eu o greseala din cauza la tastatura si gata sare prostul si se da mare cunoscator de limba romana!

| House explică:

Alexmircescu13 ai dreptate si eu acum sunt pe fedora

| Freshh a răspuns:

Linux nu e prea folosit.Doar de cei obsedati de PC si cei care lucreaza mult la PC.Niciun joc nu e compatibil cu Linux.Eu nu-l folosesc si nici nu ti-l recomand sa-l folosesti.
Post scriptum:
M-am cam abatut de la subiect dar a facut-o ca sa stii si tu.

| prye a răspuns:

"Cine folosesti linux" laughingserios, cu cine faci romana?laughing