| introduaicinumele a întrebat:

Cine foloseste placa audio creative? Nu de alta, dar eu nu gasesc drivere pentru Windows 7 64 bit... am incercat deja vreo 5 si toate dau eroare Driver not found etc.
Modelul placii este Creative SB Live! 5.1

10 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

E veche! pe 32 de biti iti merge, pe 64 nu.

| introduaicinumele explică (pentru K0sti):

Mdea, mi-am dat seama ca e veche atata timp cat am gasit-o intr-un sertar cu vechituri (chiar nu stiu cum a ajuns acolo, cred ca era din vechiul PC al tatalui meu).

Dar mi-ar fi placut ca din cate am auzit inbunatateste destul de mult si calitatea sunetului inregistrat de microfon (ma rog, asta face si placa mea audio pe care o aveam inainte, dar parca vreau ceva mai bun).

Poate o sa-mi iau una noua, dar faza e ca vreau ceva bun, si cu banutii, acum 2 zile mi-am luat placa video noua, si inainte de placa video mi-am mai luat si alte chestii (boxe, tableta, pe lucrurile astea am cheltuit o parte din banii pe care i-am strans si pe banii pe care i-am facut de pe vechiturile mele pe care le-am vandut, PSP-ul adica).

| K0sti a răspuns (pentru introduaicinumele):

Este mult mai buna decata aia incorporata. Eu o am pe asta: http://www.xbitlabs.com/......_EX_c1.jpg tot veche. Pe 32 merge, pe 64 nu. Asta e.

| introduaicinumele explică (pentru K0sti):

Orice placa e mai buna decat cea onboard... asta stiu de cand e lumea. Eu am alta placa audio (Genius) si parca nu-mi place cum se aude vocea in microfon, si ziceam ca poate ma ajuta placa Creative... iar microfonul nu este de cacao, doar ca vocea nu mi se aude asa cum e in realitate.

Si nu pot trece din nou pe 32 bit, pentru ca chiar am nevoie de 8 Gb RAM iar pe 32 nu-mi vede nici macar 4.

| K0sti a răspuns (pentru introduaicinumele):

Daca ai nevoie...asta e, nu ai ce sa faci. Sau recurgi la un compromis. Ori placa de sunet si 32 biti, ori invers.

| introduaicinumele explică (pentru K0sti):

Oricum, mi-am pus din nou placa veche, si suna aiurea... dar se aude parca mai bine decat inainte, poate o fi ca i-am instalat ultimul driver placii...

| K0sti a răspuns (pentru introduaicinumele):

E posibil si asta.

| introduaicinumele explică (pentru K0sti):

Faza e ca sonorul se aude foarte bine (bassul se aude clar, inaltele la fel, poate aici e si din cauza ca am cautat niste boxe mai de calitate).

Dar vreau sa mi se auda mai reala vocea in microfon, si din cate am auzit aici se descurca foarte bine placile Creative, iar cand o fi sa mai cumpere tata ceva de pe net ii spun sa-mi ia si mie o placa.

| K0sti a răspuns (pentru introduaicinumele):

Mda, e mult de discutat pe tema asta. Tine si de microfon, tine si de placa de sunet e adevarat, si de boxe cum stiu sa redea mediile, e o intreaga teorie.

| neboon a răspuns:

Te ajut eu daca vrei da add id noway_b20 la mess am creative stiu cat de greu ehappy