| Kaennox a întrebat:

Cine imi poate explica si mie cum este cu procesoarele astea, adica am vazut procesor Intel Core i7 care avea frecventa de 1.50 GHz si Intel Core i3 care avea 3.40 GHz, si dupa cate vad i7-le e mai sucmp si ma bun decat i3-ul,dar de ce,adica nu conteaza frecventa cum am vazut eu pana acum,daca nu ce conteaza mai mult, numarul de nuclee sau ce altceva?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

I3 are doar 2 nuclee+placa grafica incorporata in processor(placa video), i7 are 6 chiar 7 nuclee intr-unnul singur.
Asta este diferenta si deci logil i7-le este mult mai benefic.
Asta asa mai pe scurt.

| Kaennox explică (pentru relian):

Deci nu conteaza frecventa foarte mult!

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Kaennox):

Conteaza cate nuclee are.

| Kaennox explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Ok...acum inteleg!

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Kaennox):

Cu placere...

| Me2 a răspuns (pentru relian):

Ma du-te ma, i7 are 7 nuclee?, esti praf in IT, analfabet, cum sa-ti mai zic

13 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Hai ca te l-am, uresc eu ca vad ca mai multe va certati pe aici.In primul rind procesoarele de la Intel ca despre ele este vorba au aparut in oridinea asta:i3-i5-i7,vorbesc aici despre I-urile astea.Deci daca primul aparut este i3 deci la comnstructia lui sau folosit o tehnologie. Apoi a urmat i5 la care sa folosit alta tehnologie mai avansata sa-i zic asa deci mai buna si la i7 si mai sus.Deci indif cum ai luao un i3 este mai slab decit un i5.Aceste procesoare se pare nu pot urca asa la infinit ca capacitate deci sint limitate pina pe la vreo 3GHz sau 3 si ceva.mai sus nu stiu de ce nu se poate dar imediat se trece apoi la alt nivel.Nici eu nu ma prea pricep dar spun doar cit inteleg.Deci cum o dai nu are cum i3 sa fie mai sus ca cel mai slab i5 sai zic.Hai poate cel mai mare i3 putem sa spunem ca este cam ca un i5 cel mai slab.Acum ce au mai facut ei? Au pus intr-un processor de fapt mai multe procesoare sa zic asa care lucreaza impreuna.In cazul lui i3 se gasesc doar doua procesoare intr-unul singur sau 2 nuclee cum se spune.Deci nu exista la i3 mai multe de 2 nuceli fizici.Acum ca am uitat s a zic aceste nuclee sint de 2 feluri.Fizice adica matweriale si alt nucleu imaginar sai zicem asa.Este vorba despre the hipertraaiding in care calculatorul, placa de baza si restul vede acel processor de fapt ca fiind doua procesoare.Acum cum lucreaza si ce si cum face ma depaseste.Este ca si cum tu ai un aparat care iti face o holograma si cineva te poate vedea dublu si nu stie care esti tu ala fizic si care este doar imaginea ta. Ceva de genul asta.
i3 -are 2 procesoare fizice si alte 2 imaginare sau threads cum le zic ei
i5-are 2 sau 4 fizice adica reale si 4 threads
i7 -are 4 sau 6 nuclee fizice adica reale si 8 sau 12 threads.Acum vezi si tu diferentele.In afara de sta au mai scos la fiecare i cite 3 generatii deci este vorba de imbunatatiri cu tehnologii ceva mai sus.
Apoi daca vrei sa mai stii cite ceva exista 3 categorii de procesoare si anume:1.procesoare pentru laptopuri, 2.procesoare pentru desktopuri si 3.procesoare pentru servere.Cind vorbim de procesoare trebuie sa specificam de care sint.Si nu poti compara un processor de laptop sau M cum ii zic ei sau mobile cu un processor de aceiasi frecveta dar de desk sau de server.Nu ai cum pentru ca e vorba de cu totul alta putere. Daca sa luam un ex ai un laptop si zici am un i7 de 2, 2 e doar un ex nu stiu daca este asa si il compare si te astepti ca el sa faca ce face un i7 de desktop atunci gresesti.Nu se pot compara pentru ca sint alte tehnoligii si apoi mai intervine si miniaturizarea la cele pentru laptopuri si clar sint mult mai slabe ca viteza si procesare. Daca ai un desk sa zic cu i5 si vrei ca un laptop sa se ap[ropie de el atunci va trebui sa ai la laptop un i7 dar pe cel din virf si nici atunci nu e stie si sigur nu ilo vei egala.Gata ca am scris destul. Sper sa intelegi cite ceva asa macar in mare din ce am spus. Daca vrei sa vezi intgra pe www.intel.com si acolo sa cauti compare procesors si vei vedea toate procesoarele ce au si detalii.Referitor la video toate au incorporate cel putin din generatia a 3a insa si aici difera cele i3 au placi video slabe si asa mai departe.

| Kaennox explică (pentru relian):

In sfarsit, m-am lamurit prima oara mi-a scris ala care i-am dat funda, apoi eLeCtR0 si m-a incurcat cu tot ce a zis cel de sus, deci nu spun nimic rau de el, dar acum ai venit tu si m-ai lamurit cu tot ce a spus eLeCtR0, formulare gresita a intrebarii, dar ai inteles tu!

| Seby90 a răspuns:

I7 la 1.5, presupun ca vorbesti despre notebookuri.
Iar i3 la 3.4 este ceva normal pentru pcuri.
Corecteaza-ma daca gresesc, ai putea sa ma indrumi catre 2 exemple din magazin.
Dar cum s-a mai zis, avand mai multe nuclee, acestea se folosesc simultan facand posibila o procesara mai facila. Este similara cu memoria dual / triple channel intr-un fel.
Si chiar si aceste 2 nuclee pot rula 4 threaduri, ajutand cu un boost de 20-30% (umil fata de 4 nuclee).
(Cele 2 threaduri virtuale, se comporta ca nuclee fizice, dar inferior).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza numarul de nucleee si de thread-uri, cat si cache-ul si arhitectura care o are.

| Kaennox explică (pentru anonim_4396):

Mai pe intelesu unui baiat de 14 ani care de abia a inteles cei ala procesor?

| Kaennox explică (pentru anonim_4396):

Deci daca i7 are 1.50 GHz, are 1.50 GHz intr-uun singur nucelu din cele 4 sau cate are?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste pe net si poate vei intelege. Nu pot sa-ti fac teoria chibritului in 3 randuri si sa ma astept ca o mai si intelegi.

| Me2 a răspuns:

I7 are 4 nucleecu HyperThreading
Iar i3 are 2 nuclee cu hyperthreading, i7 e mai bun, dar daca nu lucrezi intensiv in programare, autocad, etc etc, siun i3 e bun, sau i5, i7 daca lucrezi la nasa