| numesiprenume0 a întrebat:

Cine imi poate răspunde clar la întrebările de mai jos primește funda!
Cat ține în medie o baterie noua de 3000?
Cum ar trebui încărcat un smartphone?(Pentru ca bateria sa tina cât mai mult.)

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este greu de spus, depinde cat consuma el, de exemplu telefonul Nokia clasic ma tine 4 zile, e Samsung smartphone tinea cam 36 de ore bateria, era de 2300 mah https://www.samsung.com/uk/smartphones/galaxy-a5-a500fu/SM-A500FZKUBTU/

nu stateam mult pe el, dar acum cu cpu astea noi, consumul e mai mic, iar baterile sunt mai bune, el il lasam la incarcat toata noaptea, cred ca te va tine 2 zile bateria sau 3, depinde de ceea ce faci, la inceput ma tine 36 de ore apoi 24 de ore dupa vreo 7, 8 luni apoi 16 ore dupa un an si jumatate, in ultimele luni 6, 7 ore

| sierra1 a răspuns:

Domnu:

- bateria ține in funcție de consumator - cine e consumatorul?

- bateria se incarcă la capacitatea maximă (!) fără a o depăși chiar dacă o ții la incărcat o săptămână. D-aia tel-ul e smart că-ți zice "incarcă-mă" la 10% și "gata" la 100%

| NLS a răspuns:

La inceput tine ~1, 5 zile, depinzand TOTAL de felul utilizarii.
Exista persoane ce tin netul deschis 3-4 ore pe zi, si il folosesc moderat, la fel cum exista persoane ce il folosesc 25 din 24, si freaca menta pe YouTube.
Dupa 1, 5-2 ani de utilizare moderata sau "dura", durata de viata dupa o incarcare completa scade cu cateva ore.

Pentru ca bateria sa aiba o durata de viata mare, trebuie sa reduci ciclurile de incarcare.
Totusi, nu e indicat sa il lasi sa se descarce complet.

Asta inseamna sa il pui la incarcat cat mai rar, nu cand inca e 30 sau 40%.

Eu il pun la incarcat cand ajunge intre 7-10%, si il scot cand ajunge la 98-99%. (la modelul meu dureaza ~55 minute o astfel de incarcare de la 8% la 99% )
NU il las peste noapte, NU il las 10 ore aiurea in priza (chiar daca incarcarea se intrerupe cand e 100%).

| Superior a răspuns:

Iti pot spune cum e la telefonul meu cu 4000, si poti trage anumite concluzii.
Incarcat seara 100%, lasat aprins peste noapte -> dimineata 97% baterie -> uitat pe el ocazional + butonat non-stop in pauzele de la liceu -> ajung diseara cu 80-70% (in functie de ce am facut pe el)
Daca ma joc pe el non-stop, cateva ore bune.
De exemplu, pe 2 ore de vizionat anime-uri non-stop, ajunge de la 100% la 90-80%.
Acum depinde si daca lasi aplicatiile deschise in fundal (alea consuma si net, si baterie).
Pai, il incarci pana la 100% si cand ajunge pe la 10-15% il incarci, pentru a mentine bateria intr-o stare buna, a nu lasa-o sa se deterioreze. In cazuri exceptionale, poti sa mai risti sa il incarci cand e 50% de exemplu, dar nu mereu.
Trebuie sa folosesti musai incarcator original.
Acest video iti va arata de ce incarcatoarele fake trebuie complet evitate. https://www.youtube.com/watch?v=HoHDM46Hgk4
Daca telefonul tau ar fi viu, te-ar da in judecata pentru abuz sa-l incarci la asa ceva.