| Achim_Fredy_1987 a întrebat:

Cine îmi poate spune și mie ce placa video pot sa îmi cumpăr la acest pc
Placa de baza Intel hd77kc soket 1155
16kb rami
procesor Intel i7 3770 cup 3.40

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cel mai bine s-ar potrivi o GTX 1070, GTX 1080, însă la nevoie, și gtx 1060 merge.
Orice sub gtx 770 4gb îți va aduce GPU bottleneck.

Și orice peste RTX 2060 va gatui procesorul.

Daca ai monitor cu rezoluție FullHD, as alege gtx 1070-1080.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ai PCI 3.0, deci poti sa-ti iei ce placa video vrei. Ce buget ai, sh/nou, si ce sursa?

| anonimg a răspuns:

Merge orice fel de placa video.
Poti sa comanzi din lista asta orice placa video dupa bugetul pe care il ai: https://www.emag.ro/placi_video/sort-priceasc/c
Iti recomand sa selectezi una care sa aiba 128 bit (sau mai mult, dar nu mai putin). Tabelul de selectie se afla in stanga pe acelasi site.
La configuratia pc-ului tau ar trebui o placa de peste 1.000 de lei. Dar eu zic ca sa nu arunci cu banii, ci sa te limitezi la 600-700 de lei maxim.

| ziftode a răspuns:

Daca ai "16kb rami" atunci nu poti sa pui nimic de nimic, nici nu imi dau seama cum poti fizic sa ai in ziua de azi atata ram, in Romania, primele calculatoare care au aparut dupa inainte de 1990 (HC-85, urmate de Cobra, si mergeau pe televizor si cu casete audio) si tot aveau 64k ram

daca ai vrut sa, scrii 16GB atunci, orice placa video

https://www.compari.ro/placi-video-c3142/?orderby=1

| debarasator63 a răspuns:

Cel mai ok ar fi GTX 1070 sau GTX 1080. Daca ai bani poti merge mai departe, dar iti trebuie si o sursa potenta.