| thezbx a întrebat:

Cine ma poate lamuri?

eu am pe calculator doua user-uri si pe fiecare e alt sistem de opereare (ubuntu si windows).

din cate am inteles de la persoana care a facut asta, prima data a pus windows-ul si peste el a pus ubuntu.

acum am primit de la scoala o licenta windows, dar m-am indragostit de ubuntu si vreau sa-l pastrez si pe el.

intrebarea e: daca imi instalez acel windows si incerc sa pun ubunt peste el ca data trecuta, trebuie sa piratez sau sa schimb ceva la windows? si asta inseamna ca pierd licenta?

are cineva alta idee pentru cum as putea pastra ubuntu?

sau as putea sa imi instalez windows si sa imi iau programul acela care e ca un simulator si cand il deschid e ca si cand as deschide din nou pc-ul? (nu mai stiu cum ii zice)

si mai e o chestie: inca nu stiu ce windows o sa primesc. daca e windows 8 e ok sa-l instalez? sau raman la w7? ca am auzit ca 8-ul are multe erori...

dau funda la raspunsurile ok.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. nu ai doi useri unul cu ubuntu si unu cu windows, ai doua sisteme de operare fiecare cu userul ei

2. daca reinstalezi doar windows ul trebuie sa refaci grub ul pentru a putea acesa din nou ubuntu

3. daca vrei sa le reinstalezi pe ambele instalezi in ordinea windows apoi linux

4. nu are nicio legatura licenta de windows cu instalarea in dual boot a altui sistem de operare

5. poti pune linux si in masina virtuala fara sa il instalezi ca un alt sistem de operare separat si il folosesti din windows cand ai nevoie

6.ramai la 7, 8 nu a facut impresia prea buna

| K0sti a răspuns (pentru suntserios):

Bravo! Un raspuns de 10!

| thezbx explică (pentru suntserios):

Si care e mai ok? masina virtuala sau instalarea in dual boot?

| suntserios a răspuns (pentru thezbx):

Logic ca instalarea in dual boot, fiecare SO ruleaza natural

| thezbx explică (pentru suntserios):

Ok, multumesc