| thezbx a întrebat:

Cine se pricepe la linux? big grin am nevoie de ceva big grin

Răspuns Câştigător
| floryn1993 a răspuns:

Wine, cauta din software center Ubuntu

http://www.howtogeek.com/......with-wine/

| thezbx explică (pentru floryn1993):

Nu mergea nici cu wine, dar am rezolvat, mersi big grin

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu era mai simplu sa zici ce ai nevoie poate te ajuta cineva din prima

| thezbx explică (pentru suntserios):

Era. am un joc vechi si e genul de joc care nu trebuie instalat, doar intrii in folder dai click pe executabil si se aprinde jocul (asa e pe windows). am incercat sa il aprind de pe ubuntu la fel, si mi se deschide o fereastra in genul "Terminal"-ului care se inchide repede s dupa aceea nu se mai intampla nimic. cum as putea sa il deschid?

| suntserios a răspuns (pentru thezbx):

Pai cine ti a zis ca executabilele din windows vor merge vreodata pe linux? Ai linux foloseste aplicatii compatibile linux nu executabilele de pe windows.

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

"se aprinde"? Lumineaza sau cum? E bec sau joc?

| thezbx explică (pentru suntserios):

Din cate am inteles, linux deschide executabilele. dar vreau jocul ala sa se aprinda pe linux. pot sa il convertesc sau ceva?

| thezbx explică (pentru K0sti):

Se deschide. daca chiar vrei sa ajuti. ajuta-ma nu iti bate joc de mine, ca ai inteles ce voiam sa zic.

| suntserios a răspuns (pentru thezbx):

Pai ai inteles prost, executabilele de windows nu se "aprind" sub nicio forma pe linux si nu ai ce converti. Sunt doua sisteme de operare diferite cu librarii diferite samd. Foloseste windows, linux e pentru utilizatori mai avansati si clar nu e cazult tau.

Singura varianta e sa emulezi un windows cu ajutor fie a unei masini virtuale fie a programului "wine"

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

Mai puiule, ti-au raspuns altii inaintea mea, asa ca nu avea rost sa repet acelasi lucru! Ce e pe Windows, nu merge pe Linux. Sau pentru anumite chestii se pot folosi emulatoare, dar deja incepe sa devina complicat! Si exprima-te in asa fel incat sa nu lasi loc de inerpretari!

| thezbx explică (pentru suntserios):

Multumesc

| thezbx explică (pentru K0sti):

Multumesc, mai puiule

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

Cu placere puiule! Ai facut midiile alea, ca mi-e foame? happy

| thezbx explică (pentru K0sti):

laughing nu, inca sunt in pat mi lene. ma urmaresti acum?!

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

happy Nu, intamplarea a facut sa citesc intrebarea aia, inainte de cea de aici!
Ce e aia "mi lene"? De nu o sa-ti mananc toate midiile daca mai scrii asa!

| thezbx explică (pentru K0sti):

Pe net se acceptalaughing imi este lene sa scriu corect

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

Tocmai ca nu se accepta! Esti in mediul online unde te vede o tara intreaga! Altfel sa nu te mai plangi ca esti faultata! Doresti sa fii apreciata, sau luata la misto? E devarat, atunci cand esti incojurata de unii care scriu tot ca tine...nu mai conteaza! Dar... Think about it! It's your choice!

PS: Raspunsul asta incerc sa nu-l iau in serios! Si lasa lenea, hai cu midiile!

| thezbx explică (pentru K0sti):

Ok, te rog frumos sa ma ierti! o sa ma conformez big grin

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

Asa da, asta e raspunsul pe care il asteptam! Si nu pentru mine, pentru tine! happy

| DaW a răspuns (pentru thezbx):

laughing lasa-te de meserie daca eu descarc un program pentru windows pe macbook merge? clar nu laughing asa ca, cauta versiunea compatibila cu LINUX happy

| thezbx explică (pentru DaW):

Mi-a spus un tip care e in comnitatea linux si stie foarte multe despre acest sistem de operate, linux poate deschide un program cu extensia.exe. nu puteam deschide rogramul pentru ca era facut pentru dos nu pentru windows. si daca tot ai cont pe siteul asta care e facut pentru a ajuta, ajuta si lasa bataile de joc pentru cei din cartierul tau.

| anonim0006 a răspuns:

Linux este un sistem de operare.Si freedos e tot un sistem de operare.

| thezbx explică (pentru anonim0006):

Inca nu am pus intrebarea.