| justgabriela a întrebat:

Cine se princepe si ma poate ajuta si pe mine la o problema cu soft-ul telefonului meu.
Am HTC Desire si am pe el cyanogen mod. Azi, cand am incercat sa-l deschis pur si simplu aparea logo-ul acela de la cyanogen mod incontinuu pe ecran fara sa se schimbe. Asa:http://www.androidguys.com/......00x194.png

Stiu ca ar trebui sa ajung undeva pe la Recovery si sa resetez telefonul, nu stiu, nu ma prea pricep si n-as vrea sa merg la service daca e posibil sa rezolv problema si singura.
multumesc anticipattt

3 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

Inca de la inceput,tin sa specific, ca, telefonul tau este brick-uit.(asa se numeste, in termenii de specialitate, cand romul [sistemul android]nu mai boot-eaza). brick-vine de la cuvantul englezesc:caramida.asadar ti-ai facut din trelefon, o caramida.cam asa s-ar traduce.
acum, pentru a te putea ajuta, trebuie sa-mi spui exact ce model de telefon ai.desire c sau x.si ce kernel monteaza tel.

| supermdmario a răspuns (pentru justgabriela):

Dupa cum ai vazut, poate si tu, sunt doua modele de HTC desire si, anume:desire c si desire x.pe pagina a carui link l-ai postat,daca privesti cu atentie, vei vedea ca sunt doua linkuri ce atesta ceea ce spun eu.
oricum, nu conteaza.
daca inca ai probleme cu telefonul, incearca urmatoarea procedura:inchide-l, demonteaza bateria si asteapta 10 secunde.
monteaza la loc bateria.ca sa ajungi in recovery mode trebuie sa tii apasat pe butonul de pornire si butonul de volum minus,in acelasi moment, pana v-a
intra in bootloader.
astepti putin sa se incarce, dupa care, cu butonul de volum minus, navighezi pana la recovery.selectezi cu butonul de pornire(power). ajunsa in menu recovery,poti sa faci o restaurare de sistem,daca in prealabil,ai facut un backup,daca nu,faci wipe data/factory reset.(asta inseamna ca vei sterge toate aplicatiile si tot ceea ce detii pe memoria telefonului(recomand sa faci un back up al datelorde pe cd card,in eventualitatea cind ai un card de memorie.)apoi flashuiesti din nou romul.(android). daca nu stii cum se face,anunta-ma. tine minte, folosesti butoanele vol+si vol-, pentru a naviga in menu recovery si, butonul power, pentru selectare.