| witewolfwisewolf a întrebat:

Cine stie ce diametru are o bomba nucleara si ce distanta poate parcurge explozia? Va rog raspundetinrepede!

1 răspuns:
| filipm2001 a răspuns:

Pai depinde cat de mare e.
Poate sa fie cat o gentuta si sa faca prapad pe o distanta de 100 m sau poate sa fie cat jumatate de vagon de tramvai si sa stearga de pe pamant un oras mare. O bomba termonucleara moderna cantareste in jur de 1100 de kilograme si este de 50 de ori mai puternica decat "Little Boy" aruncata asupra orasului Hiroshima in 6 august 1945.
winking