| 8paulica a întrebat:

Cine stie cu ce program este editat acest video? http://www.youtube.com/watch?v=FjDDe48pezo... ma refer la multiplicat si cum a taiat acel om din sims si la pus pe filmul acela cu linii... cine stie? Fundita va rog frumos sa imi spuneti ca daca ati spune corect vas da o mie de funde dar nu se poate decat una

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am încercat niciodată trucuri din acestea, dar cred că ştiu cum se fac, în principiu, datorită unui joc online ai cărui fani făceau ceva asemănător :p
Termeni cheie - "green screen" sau "blue screen"
Poţi realiza un fundal animat într-un program ca Sony Vegas (eu numai în acesta am lucrat până acum) sau luând un video existent.
Decupajul personajului s-a făcut probabil în Adobe Premiere sau After Effects (nu ştiu sigur, n-am încercat); caută tutoriale despre Chroma Key, adică aplicarea unui green screen ca fundal, ca apoi să adaugi fundalul dorit. Un tutorial, de exemplu, făcut într-un program Serif Movie Plus: http://youtu.be/jEMnGXrswz0
Sunt sigură că şi Adobe are ceva pentru asta.
Multiplicarea personajului se poate face şi în Sony Vegas, iată un tutorial realizat de un gamer (nu e ceva de expert): http://youtu.be/RKpF7p5-NkA
Dar în mare parte este improvizaţie în toată povestea. Dacă te joci câteva zile cu programele astea, le înveţi trucurile. Programul de bază ar trebui să fie Sony Vegas, iar restul să le foloseşti doar pentru artificii, părerea mea. Mai aşteaptă şi alte sugestii :p

1 răspuns:
| Blackaannee a răspuns:

Chestie de profesionisti