| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie cum pot pune diacriticele unui text in conditiile in care el e scris deja, fara diacritice? Adica pot selecta textul si sa ii dau din setari cumva... e in word office 2003. mersi

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am vazut raspunsul lui nccmn, nu stiam acel site si de curiozitate am intrat si am scris o propozitie. Am observat ca nu intotdeauna iti da toate variantele la un cuvant si ca iti ia mult timp sa urmezi pasii.
Parerea mea este ca mai repede corectezi textul stergand litera si scriind litera cu diacritice.
Poate stii ca din bara de instrumente a Word poti selecta Insert/simbol/latin-1, apoi latin extended a, alegi litera cu diacritic, dai apoi Shortcut Key, inscrind comanda care o vrei - de exemplu eu am folosit ctrl+litera fara diacritic pentru litera mare cu diacritic si alt+(la fel ca mai sus) pentru litera mica cu diacritic, apoi dai Assign si Close. Eu cu comenzile astea m-am obisnuit, pentru literele cu diacritice.
Succes!

| karellen a răspuns:

Nu. cel putin nu bine (sunt destule aplicatii ce fac asta, dar cu erorile de rigoare)

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Utilizează
http://srv.diacritice.com/

| εїз a răspuns:

Nu, nu ai cum.

| Drauzy a răspuns:

Nu ai cum... sunt site-uri care spun ca fac lucrul asta insa nu este adevarat. eu unu le scriu de mana
sfat scrie pe tastatura cu un marker literele si cand le tastezi ai sa le retii la fel ca si pe celelalte happy