| Antonies a întrebat:

Cine stie cum trebuie sa fie un cooler la pc sa nu se mai auda?
Am inteles ca trebuie sa-mi cumpar unu de 120 mm, e adevarat? Si daca da, mai trebuie sa aiba si alte caracteristici sau doar sa fie de 120mm?
Cand intru in programe care consuma mai mult sau jocuri, pana pornesc cam un minut face un zgomot tare pana se potoleste.
Vreau sa nu se mai auda acel zgomot.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un ventilator bun de cooler nu face zgomot, eventual se aude suflu de aer (daca carcasa e deschisa).
Daca ventilatorul face zgomot puternic, inseamna ca are uzura mecanica mare si trebuie schimbat (se poate bloca la orice moment).
Trei caracteristici sunt importante:
- diametrul ventilatorului
- numarul de turatii /minut
- mufa de conectare

| GabiDumitrescu a răspuns:

Absent. Trebuie sa fie ABSENT. Orice cooler, oricit de avansat, tot se aude. Ar fi o idee sa ne zici si ce ai prin carcasa aia ca sa ne dam seama ce ar putea face tambalau.

| K0sti a răspuns:

PC-ul are mai multe coolere, trebuie sa ghicim care? Pe rulmenti!

| mihai69 a răspuns:

E cam greu să produci un debit suficient de aer fără să faci zgomot prin șuieratul palelor elicei ventilatorului. Mai ales când BIOS-ul sau sistemul de operare trebuie să-l bage în forțaj ca să compenseze degajarea de temperatură suplimentară generată de programele mai intensive.
Aș sugera să folosești un ventilator centrifugal - alea sunt cele mai silențioase.
Cam așa ceva:
http://ixbtlabs.com/......il2k4.html 8598
http://www.cnet.com/......er-series/

| CM7YRE a răspuns:

Sper ca te referi la coolerul procesorului nu? Da-ne un model al procesorului sau macar Intel/AMD si modelul placii de baza sa-ti putem recomanda un cooler.