| Hdyxfwfb a întrebat:

Cine stie o aplicatie prin care pot edita poze: sa lipesc o poza peste alta poza + cum pot lipi o poza cu fata mea peste alta poza (sa se vada doar fata mea fara fundalul din spatele meu)?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Affinity Photo

GIMP

Photoshop

Oricare dintre ele te poate ajuta la fel de bine, daca te pricepi sau urmaresti atent niste tutoriale.

Cea mai grea etapa e selectia, daca vrei sa realizezi ceva "natural" sau "profi".

Apoi poti inveersa selectia si sterge backgroundul (fundalul).
Rezultatul il salvezi sub forma de fisier png.

Apoi il introduci in noua imagine pe un nou layer, si jonglezi cu diferite metode, in functie de ce doresti sa realizezi:
Daca doresti sa alipesti doar capul/fata peste un alt trup, trebuie se decupezi inca o data cu atentie zona dorita, si sa creezi un layer mask.

Indicatiile sunt doar pe scurt, si sunt orientative.

| Ssssmokin a răspuns:

Poti folosi Photoshop, insa iti trebuie ceva cunostinte in editare video. Gasesti diferite tutoriale pe Youtube pentru photo manipulation.
Poti folosi si GIMP. Din cate am auzit este mai usor decat Photoshopul. Sau mai este si Affinity, insa nu stiu nimic despre el, cat este de greu sau usor de folosit.

| Ciubowski a răspuns:

Ai incercat Adobe Photoshop Expresstonguehoto Editor Collage Maker?

| Ciubowski a răspuns:

Sau Cover art
Adobe Photoshop Mix - Cut-out, Combine, Create