| Vasile2004 a întrebat:

Cine stie sa foloseasca Autocad si se pricepe la desen. Trebuie sa fac un desen in Autocad dar nu ma pricep si nici un coleg din clasa nu ma poate ajuta. P. S m-am mutat intr-o scoala noua.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Despre ce e vorba?

| Vasile2004 explică (pentru NLS):

Http://imgur.com/gallery/AFIHLmt bush daca am dat linkul corect. Sper ca da

| NLS a răspuns (pentru Vasile2004):

Are cateva mici greseli:

In mecanica se folosesc sageti pline negre, nu cote de arhitectura.

Lipseste semnul "diametru" pentru acea cota de 20.

Alezajul (gaura interioara) e cotat cu D35, dar linia de cota arata doar jumatate. (in cazuri particulare cand desenul e supraincarcat, se poate folosi si asa, dar cu linii frante. In cazul de fata e greseala, ar fi trebuit reprezentata linia de diametru daca e cotat ca si diametru).

In ce versiune trebuie sa il faci?
Ai programul instalat?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Iar cotele din vederea din dreapta sunt aproape toate anapoda, din nou e cotat arhitectural.
In mecanica se coteaza functional, si tinand cont de metoda de prelucrare.

(asemenea lagare se toarna de obicei, dar apoi se prelucreaza zonele/suprafetele necesare.
Sau se pot turna grosier si apoi se prelucreaza in intregime toate suprafetele.)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Http://s000.tinyupload.com/? file_id=31949905099903263942

Ai aici desenul complet, (copiaza linkul intr-un browser), nu se deschide direct)
insa in format PDF (nu dwg),
nu e la scara 1:1, pentru a te motiva sa incerci sa-l refaci singur.
si mai trebuie completat chenarul cu datele tale.