| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie un service bun in Galati pentru calculatoare? As vrea sa imi curat unitatea de praf, si nu stiu cat m-ar costa.

Răspuns Câştigător
| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Pe brailei, langa flamingo sunt service-uri pentru toate aparaturile.

12 răspunsuri:
| DdDiX a răspuns:

Poti face asta singurel. Cu aspiratorul, dar ai grija sa nu atingi ceva important. Mai bine singur, decat sa mai dai niste bani degeaba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoate capacul si baga aspiratorul in el

| relian a răspuns:

Curata singur, nu trebuie saplatesti pentru asa ceva.Scoti capacul care are acolo vreo 2 suruburi si daca ai o pompa ceva de aer sau compresor sufli cu aer pe acolo si gata aia e tot.Nu este praf deciti pe ventilatoare, radiatoare.Nu trebuie sa deconectezi nici o piesa nimic.Si vrei si service bun sa ce sa stearga prafu.Fi serios.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Calculatorul il am de 8 ani. L-am curatat de N-ori, daca il tin mai mult de o ora, huuie de-l ia naiba. Si nici nu am pasta pentru a pune la procesor

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai citit chestiile astea de schimbat pasta de laprocesor, dar eu cred ca chestia asta nu stiu nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cineva probabil a facut asta si dupa el sa luat si restul poporului.Pasta aia nu se consuma niciodata, este o pasta asa sa faca contact mai bine radiatorul cu procesor, dar sint sigur ca merge si fara pasta fara probleme. Poti sa schimbi pasta zilnic ca la felo sa se incalzeasca.Problema incalzirii este cine a facut acel calculatior, dar nu conteaza ca se incalzeste.Eu am avut laptopuri pe care prajeai oua sincer iti zic dar naveau nimic.Atunci cind ceva depaseste masura calculatorul se inchide singur, mai ales cind temperatura procesorului atinge un max calculatorul se va stinge singur.De aia exista atitia producatori de calculatoare sau firme care asambleaza, diferenta exista nu ca e Sony ca e apple.Sint si bunenu se incalzesc nu fac zgomote etc.Si apoi daca il duci la service ce crezi ca aia or sa-i faca ceva mai mult decit ii faci tu? Singura chestie ce ai putea sa faci este sa mai pun un ventilator inauntru.Si ce am vazut unele carcase au un sistem de racire fata spate nu lateral.Interesanta chestie dar probabil utilea.Deci tu poti da ceva gauri la carcasa, mai poti pune un ventilator suplimentar si aia este tot cei poti face.Parerea mea.Tu poti incerca si cu service dar nu stiu daca ei or sa rezolve ceva.Bafta oricum.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Eu la procesor am o temperatura in medie de 60 de grade. Si problema este ca mai tot timpul imi merge in 100%, chiar daca am doua aplicatii in bara (de ex Chrome si Winamp). Inteleg sa fie solicitat daca deschid multe aplicatii, dar am un procesor bunicel 2, 8 dual, si 3Gb ram.

Ma exaspereaza faptul ca trebuie sa astept ceva timp, pana se deschid aplicatiile cum trebuie

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa a facut dintotdeauna sau cindva a mers mai bine? Spui ca ai de 8 ani.Chestia este ca acum 8 ani era alt wind erau alte browsere, alte programe sau daca sa zic era luam unul winamp acu 8 ani pai este diferenta foarte mare intre windampde acum 8 ani si asta deazi.Asta de azi este imens maimare, mai complicat si asa mai departe.Toti astia au scos alte softuri mai complicate si asa mai departe deci nu te astepta ca acel procesor sa poata face ce facea acum 8ani. Daca instalezi un wind plecind din biso, cu formatarea hardului, deci ras tot de pe hard si pus iar wind procesorul nu are cum sa nu functioneze cum trebuie. Apoi ce cauti tu in bios sa vezi ce temperatura are procesorul? De unde stii tu ce temperatura trebuie sa aiba? Producatorul acelui calculator trebuie sa stie exact cum sta treaba. Odata ce nu primesti mesaje ca procesorul nu stiu ce face sau altele de acest gen aia e tot, calc.merge asa cum trebuie sa mearga.Parerea mea.Doar daca este cum banui sa ai calc de 8 ani si mereu tu sa fi instalat wind dar nu din bios nu facind format la hard. Daca nu formatezi hardu e clara nu te astepta sa mearga bine.Nu stau sa spun de ce ca e mult de scris.Dar crede-ma si incearca sa faci format la hard dar la tot absolout tot hardu, sterge orice partitii formateaza si apoi instaleaza wind. Apoi vezi ce se intimpla. Dupa daca la fel face il poti duce la service.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Ca sa ma fac inteles : Acest calculator il am din cls a9a, si sunt in anul 3 de facultate, dar intre timp l-am upgradat.

I-am schimbat placa video, de la 128 (vanduta), la 256 (arsa), si acum la 1Gb (functionala)
Rami de la 1Gb, i-am mai adaugat inca 2, deci in total 3Gb (ddr2)
Sursa schimbata si ea, de la 400 (arsa) la 450 (luata acum un an)

Am windows 7 original, dat de facultate, deci cu licenta.
Verificat cu Tune Up Utilities partitiile pentru eventuale erori ale HDD, nimic gasit
Scanat cu antivirus, si nu s-a gasit nici un virus, care sa-mi deschida multe procese, nimic. Antivirus : Kasperky Internet Security 2010 cu update la zi

Stiu sa-l desfac bucati, calculatorul cand mi l-am luat, l-am achizitionat pe bucati. Mi-am facut propria configuratie.

De vreo luna procesorul merge in 100% si cam "huruie". Desi, l-am aspirat. Tin sa mentionez ca se incinge destul de tare unitatea in zona sursei si procesorului. Ce poate sa fie?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

De huruit cum spui nu poate face asa decit hard discul sau ventilatoarele ori ventilatorul de pe radiatorul ce sta peprocesor.Verifica daca acel ventilator este multispeed adica daca ar cumva 2 sau mai multe viteze.Asta poti vedea cablu acelui ventilator cite cabluri are, mufa aia citi pini are. Daca are 3 atunci este variabil. Daca are doar doua fire este doar cu o singura viteza.In ambele cazuri verifica acel ventilator, poate nu mai lucreaza la capacitatea normala fiind si cam vechi.Cu siguranta daca procesorul se incalzeste asa rau nu este racit suficient.In cel mai naspa caz schimba acem ventilator, pune unul nou si asa stii ca acolo totul este bine.Acum in afara de acest ventilator sa spunem ca pui unul nou si la fel face atunci trebuie sa formatezi hardu asa cum am spus. Uite iti explic cum sta treaba.Asta daca cumva nu ai facut formatare niciodata la acel hard.Tu spui ai scanat cu antivirus nu ai nimic virusi.Dar ATENTIE nu doar virusii iti fac calculatorul slow si procesorul sa arate ca munceste din greu.In calculatorul tau intra tot felul de spioni si alte animaluri de genul asta la care se adauga sint sigur ca ai acolo gramaezi de programe instalate de care tu nu stii.Cum de s-a intamplat asta? Atunci cind instalezi un program oamenii de obicei dau next next si asa mai departe fara sa citeasca ce spune acolo. Daca stai si te uiti, uite luam un ex instalezi ceva de la Adobe o sa vezi ca sint bifate sau spune sa dai agree la nu stiu cite pagini. Daca esti atent vei vedea ca acele pagini sint numai programe peste programe care vin odata cu acel Adobe.Pur si simplu trebuie sa dai ca nu esti de acord, eventualsa debifezi acele programe. Daca nu o faci se vor instala acele programe unde? Nici nu iti arata unde se instaleaza ca asa sint setate, plus cas setate sase updateze singure fara sa te anunte, fara sa iti spuna macar ca ele ar fi acolo.Tu spui nu am nimic pe calculator am doar ce am nevoie.Asta asa crezi tu dar de fapt te asigur ca sint zeci de programe care tot se updateaza asa intruna, deci ele lucreaza si asta o face procesorul.Tu rulezi doar o aplicatie si spui cum mama masii procesorul lucreaza din greu ca tu nu i-ai dat. Uite asa cum am aratat. Uite alt ex cind instalezi winamp asta cu siguranta ai vazut sint acolovreo 3-4 alte programe care se instaleaza odata cu acel winamp.Tu trebuie doar sa debifezi acele 50 de mii de melodii ca vezi iei gratis si alte programe care mai sint.Ai vazut doar 2 exemple si deja calc este plin cu vreo 5 programe de care u ai nevoie.Dar nu aia ar fi problema ci tocmai cum sint ele setate sa nu se arate, sa nu anunte si sa lucreze acolo asa intruna.Cam asta este asa in mare cauzele zic eu si astea le p; oti elimina singur.Verifica ventilatorul de la procesor, eventual pune unul nou si formateaza hardu dar tot nu ca formatezi nu stiu ce partitie.Si dupa lasa doar o partitie instalezi iar wind fresh adica plecind din bios cu format dupa si vezi cum o sa iti mearga. Spui ca ai licenta este ok poti formata hardul fara probleme, cu conditia sa instalwzi acelasi wind ce il ai cu licenta.Cind te intreaba dekey pui key-ul cel aia si totul o sa fie bine.Cam asta ar fi.Bafta si spor la treaba.

| anonimg a răspuns:

Să nu faci prostia să duci pc-ul la curăţat de praf; că o să ţi-l cureţe ăia de tot -şi de piese.
Dacă te duci cu el la curăţat or să te miroase că nu te pricepi la calculatoare şi o să îţi schimbe nişte piese din el.
Cumpără-ţi o pensulă fină, şi cu aspiratorul tragi praful din el. Nu uita să îl scoţi din priză. ^_^

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Am acest calculator de 8 ani de zile. L-am desfacut de N-ori. Bucati l-am facut. Problema e ca dupa o ora, incepe sa creasca temperatura din interior, (verificat din bios) si cam huruie, desi eu am maxim 2 aplicatii deschise. Am nevoie sa schimb pasta de la procesor. Acest lucru nu l-am facut niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se pare o glumă când se spune că îți fură ăia piese din pc laughing
Poți încerca un prieten care mai știe o boabă de calculatoare și să îl rogi pe el.

Dacă vrei să îl cureți tu, ai nevoie de un pămătuf (dintr-ăla mare și pufos de se foloseșe la machiaj sau orice altceva) pe care îl folosești pentru a da praful de pe componente și pentru a-l scoate afară (dacă ai o pompă de aer sau un tub cu aer comprimat e perfect, va ieși ca nou).
Dacă dorești schimbarea pastei termoconductoare, acolo trebuie să acorzi mai multă atenție (o astfel de operațiune costă între 30-50ron și include schimbarea pastei)