| Skarr a întrebat:

Cineva care a trecut de la monitor TN 1920x1080 la IPS 3840x2160 HDR10? Cat de mare e diferenta? Stiu ca TN sunt si mai slabe la calitate si trecand si la IPS si la 4k ma gandesc ca o sa fie diferenta destul de mare.

10 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Diferenta este in primul rand ca treci de la FullHD la 4k cu HDR, a doua diferenta este ca culorile pe IPS sunt mai bune decat pe TN.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, o sa fie ca te rupe la framerate daca te joci, fiind cu mult mai multi pixeli de randat. Plus latenta mai mare la IPS. Daca o faci pentru office/filme, merge. Pentru jocuri, hell no.

| Osneros a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eh, n-ar fi singurul care investește doar în monitor și joacă 1600x900 pe monitor 4K, să salveze fps-uri laughing

| NLS a răspuns:

Am avut din 2010 monitor FullHD, (Samsung T240HD), apoi dupa inca 3 ani - Dell U2410, acesta avea luminozitate mai buna, detaliile erau mai bine definite, tonuri mai multe, gamut mai mare.
Cu alte cuvinte, U2410 e monitor pentru grafica.
Merge inca, si se vede superb, doar ca voiam ceva mai mare, si 4K.

De curand mi-am facut cadou un BenQ 4K 27" cu HDR10.
Initial voiam tot Dell, dar am mers pe BenQ, tot un model certificat pentru grafica (pentru design, nu e chiar crema cremelor, pentru foto ), calibrat din fabrica. Nu e din seria SW, ci e doar PD, insa culorile si detaliile sunt de poveste.

INSA. Comparat cu un monitor 27" 2K (tot ceva bun, de la Asus, 144Hz...), cand stau la distanta normala de ele, 60cm mai exact, nu prea vad nici o diferenta intre ele... De fapt, mint.
Diferente observ, insa doar daca m concentrez si incerc cu dinadins sa identific pixelii.
Cand ma uit normal la ele, in timp ce fac ceva, diferentele dispar.
Bineinteles, daca ma apropii la mai putin de 60cm, pe al fratelui meu incep sa identific pixelii, fie ca e vorba despre text, fie ca ma uit la o poza, in timp ce pe 4K se vede mai putin "zimtat" (iar in cazul unui program de prelucrare foto trebuie sa dau mai mult zoom, pana sa pot identifica si eu pixeli ).
Daca doresti jocuri, recomand mai bine 2K si frecventa mai mare de 60Hz, iesi mult mai câștigat.
Daca te ocupi cu editare foto-video, atunci 4K.

TN sunt mai slabe ca si gamut si detalii, insa au cel mai bun timp de raspuns, si asta le face alegerea numarul 1 in gaming.
Cand te joci nu e ca la editare foto, nu ai nevoie de 1 biliard de culori, ci de lag cat mai mic, si rata de refresh cat mai mare.
Toti jucatorii care stiu ce au nevoie, folosesc monitoare TN... Sunt MULT mai bune.
IPS si derivatele sunt bune pentru editare foto-video, design, arhitectura, proiectare 3D (CAD).

| Skarr explică (pentru NLS):

Ma joc dar mai rar. Vreau pentru filme și să pot vedea pozele care le mai fac la calitatea lor adevărată nu full HD :/ plus că dacă mă concentrez văd pixelii pe monitorul asta și mă enervează

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Skarr):

Nu te concentra si ai rezolvat problema. happy

| Zuzu1991 a răspuns:

Deci, am un montor tare, si apoi trec la unul DE 4 ORI REZOLUTIA, siii cu HDR, oare care e diferenta, nici una, absolut nici una, la cata BERE, EVIDENT ca ai intre urechi, ABSOLUT NICI UNA!

e numai ca si cum ai fi avut o dacie solnita si ai fi trecut direct la un Lamborghini Michelangelo... daaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAAAAAAAA, nici o diferenta, OARECARE!
tongue~~~~~~~~~~~~~~~~

| Mirel4412 a răspuns:

Diferenta dintre TN si IPS e in sine o mare diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mare diferenta dar cea mai mare este pentru fps mai ales la 144

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Diferenta este foarte mare, cam aceeasi dif intre un video pr Youtube de pe un telefon din 2006 vs un video din prezent, rezolutia fiind de 4 ori mai mare