| dodo1530 a întrebat:

Cnad vreau sa copiez ceva pe SD (pe care il folosesc asemenea unui stick) imi spune ca nu se poat e si ca este protejat si ca trebuie sa scot protectia la scriere. Cum fac asta?

Răspuns Câştigător
| Vl4dimir a răspuns:

Aa, este Write-Protected! Verifica daca butonasul de pe card nu este pe pozitia "Lock". Daca nu este, inseamna ca este din soft si va trebui sa procedezi in urmatorul fel: Va trebui sa intri in disk management. Dai click dreapta pe iconita de la Computer si dai pe manage. Intri la Storage->Disk Management si cauti cardul tau SD in lista. Dai click dreapta pe el si selectezi "Format". Lasi totul asa cum e si dai OK. Astepti sa se formateze, iar apoi este rezolvata problema.

3 răspunsuri:
| AndreiPisoias a răspuns:

Cred ca vrei sa copiezi un joc sau un film protejat de drepturile de autor. Nu poti scoate protectia, iti mai trebuie niste programe ilegale. Ai grija sa nu te salte politia pentru piraterie!

| dodo1530 explică (pentru AndreiPisoias):

Am descarcat o melodie cu youtubeconverter si vreau sa o copiez din calculatorul meu pe SD. Am mai facut asta si in trecut si mergea straight face

| AndreiPisoias a răspuns (pentru dodo1530):

Atunci incearca sa apesi click dreapta pe el -proprietati-general si debifezi Read-Only daca e activat. Poate si aceasta melodie e protejata de drepturile de autor si atunci e cazul scris mai sus