| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Coil noise poate aparea la orice sursa sau depinde de model si de producator? Mi-am luat o sursa rm850 80plus gold si la review-uri cineva zicea ca are coil noise si doream sa stiu daca coil noise poate aparea si la sursa mea, la orice sursa sau doar la anumite modele

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Ce treaba are modelu si producatoru cu fizica? Poate sa apara la orice sursa. Desigur, alea mai consacrate/scumpe, etc au sanse mai mici sa faca asta. Una de calitate n-ar trebui sa faca. Pocnitorile mai fac, desi RM850 aia nu e pocnitoare deloc. Ai luat-o de la second sau cum? Daca ai luat-o noua da-o la garantie sau la retur si ia alta. Sursa e foarte buna, poate ai prins tu una cu dureri de cap.

"Coil noise" inseamna vibratiile induse de curentu care trece prin cabluri, transformatoare, inductoare, etc. Toate componentele fac asta doar ca la frecvente pe care noi nu le auzim. Coil noise se petrece atunci cand este o frecventa pe care o auzim.

6 răspunsuri:
| Andresso a răspuns:

Ce model ai? De la ce firma? Seasonic, Corsair, Cooler master, Super Flower?

| Andresso a răspuns:

N-am vazut ca ai scris "rm"ul acela la mesaj, scuza-ma, acum stiu ce sursa ai, probabil ai avut ghinion si ai o sursa ce face coil noise, asta e, ghinion, trebuie sa te obișnuiești cu zgomotul produs, daca e prea deranjant mai bine fa retur (daca mai poti) si ia-ti de la seasonic, am avut 5 in total si niciuna probleme de genul

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Andresso):

Inca nu am testat-o, dar faza cu coil noice tine de modelul pe care il am? sau coil noiceul poate aparea la orice surasa?

| Andresso a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Poate aparea la orice sursa, dar la sursa aia n-ar trebui sa ai asa ceva, deoarece e o sursa foarte buna.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Andresso):

Atunci e perfect, mersi

| Andresso a răspuns:

Depinde si ce componente mai ai la pc, sau la ce folosești sursa... Ce componente detii?