| anonim_4396 a întrebat:

Computer sau Laptop? Ce este mai bun? Ce recomandati? Avantaje si dezavantaje?

10 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

Laptop:
+ portabilitate
+ preturi foarte bune (in ziua de azi laptopurile au ajuns mai ieftine ca desktopurile de categorie/performante echivalente)
+ performante mai mult decat satisfacatoare pe 90% dintre utilizarile comune
- bateriile se uzeaza destul de repede iar preturile unora noi sunt piperate
- posibilitatile de upgrade la componente mai performante sunt limitate comparativ cu desktopul, uneori upgrade-ul e dificil (presupune dezasamblarea)
- modelele ieftine sunt foarte fragile - balamale de proasta calitate, carcase subtirele...

Desktop:
+ performantele lor pe gaming si aplicatii profesionale care consuma resurse (grafica de ex.) nu au fost egalate. Dar vorbim aici de desktop-uri foarte scumpe, de multe mii de lei.
+ posibilitati mari de upgrade, simplu de upgradat
+ mult mai simplu de reparat si de intretinut
- ocupa spatiu, consuma o gramada de curent si sunt sursa permanenta de zgomot, praf si caldura in camera
- nu mai sunt best-buy la pretul lor

Parerea mea - daca nu ai nevoie de performante iesite din comun (gaming de performanta, workstation), portabilitatea te avantajeaza si iti doresti un calculator plug&play (nu te pasioneaza sa mesteresti la el, sa mai schimbi in el nu stiu ce, sa mai verifici altceva), ia-ti laptop.

| cristimihailov a răspuns:

Sunt mai multe puncte de vedere aici:

1. Compactibilitate - laptopul este mai compact si il iei cu tine prin pat sau pe unde vrei. Personal as mai lua o tableta pentru pat, dar e chestie de gust si cat vrei sa te chinui sa scrii la ea. Ai putea lua o mica tastatura la tableta si o vei face ca laptopul pentru nevoile tale.

2. Putere de calcul: cu siguranta desktopul depaseste laptopul la puterea procesorului. Nu te lua dupa ideea ca un laptop are I7, de exemplu. Va trebui sa mergi pe net si sa te uiti clar la asta. I7 care in general are 4 nuclee fizice, adica 8 logice, pentru multe laptopuri el are doar 2 nuclee, respectiv 4 logice tocmai in ideea de a nu fi consumator de energie. Nu mereu ai nevoie de 4 nuclee fizice.
pe scurt, daca vrei cat de cat sa semene cu desktopurile, pentru laptopuri va trebui sa te uiti dupa desktop replacement.

3. Extensibilitate: un desktop poate fi extins mai usor, ii poti schimba bucati din el astfel incat sa il faci mai avion sau sa il mentii mai multa vreme pe linia de plutire (tehnologic vorbind). La laptop... cam greu. Poti sa mai adaugi un harddisk, etc.

4. Placa video, audio, alte tipuri de placi: in general desktopul este mai deschis la aceste upgradeuri in timp decat laptopul. Placa video, audio, mai stiu eu ce alte placi mai vrei, ai unde sa le pui. In laptop... acestea nu exista. Poate sa existe un cal magar de genul sa folosesti usb-ul pentru a accesa un harddisk extern, dar performantele sunt foarte slabe.

5. Ce este PROST la desktopuri este faptul ca ele fac zgomot mai mare decat laptopurile. Daca vrei sa dormi cu el deschis, s-ar putea sa migrezi spre laptop.

Asa ca pur si simplu in functie de dorintele si nevoile tale, poti sa alegi intre cele doua. Alegerea chiar iti este personala.

| CinevaNou a răspuns:

Daca vrei sa te tina mai mult iei computer.
Laptopurile au componente mai slabe chiar daca scrie i3, i5, i7 etc. Apoi majoritatea laptopurilor se incalzesc extrem de rau vara, mai ales daca ai de gand se te joci. Iar daca te gandesti sa-l tii in pat... mai bine nu. O sa traga tot praful, plus ca n-o sa se aeriseasca calumea. Apoi ecranul mic, asta daca n-ai vreun alt monitor pe acasa.
Laptopul e bun daca ai de gand se te plimbi cu el des, gen sa-l scoti pe terasa sau sa te duci cu el la bunici, etc.

| Diavolcata a răspuns:

Laptop.
---Laptopul il poti lua cu tine, poti sta in pat in timp ce navighezi pe net... e mult mai tare ---

| ionutz9912 a răspuns:

Uita-te aici http://www.go4it.ro/......-5733260/, ai avantajele si dezavantajele fiecaruia. Eu aleg laptop fiindca sunt un fan al gadget-urilor plus ca sunt laptop-uri cu performante foarte mari care pot duce jocuri de ultima generatie la setari maxime, in concluzie alegerea este a ta!

| AlexGaming a răspuns:

Laptopul il poti lua cu tine oriunde dar au placa video mai slaba decar computerele de obicei

| SergiuBECIA a răspuns:

Daca vrei sa-te joci iti recomand un calulator dar daca vrei sa stai pe facebook sa asculti muzica iti recomand laptop.
Calculatorul e mai bun deoarece nu se incalzeste asa repede ca un laptop si e si mai rezistent la temperaturile ridicate de-la procesor deoarec are un cooler direct pe procesor prin cu pasta termoconductoare.

| nonamesobye a răspuns:

Clar COMPUTER! Crede-ma, mai bine cu computer-ul, cu laptopul, e adevarat, poti sa-l iei cu tine, dar se incalzeste foarte tare si merge greu, trebuie incarcat... blah blah oh go on

| Ghita_Andrei_1976 a răspuns:

Laptop il poti lua ori unde vrei tu.

| cristibindea a răspuns:

Depinde la ce iti trebuie daca vrei sa il ai cu tine peste tot, e mai bun laptopul, iar daca vrei performante mai bune, e bun un PC