| anonim_4396 a întrebat:

Computerul meu se incinge si se opreste singur. Care poate fi cauza?

13 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Poate nu-ti mai merge coolerul de la procesor. Daca acesta se invarte dar daca nu l-ai curatat in ultima vreme, radiatorul coolerului ar putea sa fie plin de praf. Trebuie curatat si pasta termoconductoare schimbata.
Numai bine, Shin.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E o metoda de a se proteja. In momentul in care calculatorul tau este supraincalzit, soft-ul ti-l opreste pentru a nu se arde ceva. Cauta un cooler bun daca vrei sa nu mai faca asta.

| adi a răspuns:

Coolerul este cauza, (merge prost, nu merge, sau e blocat daca a intrat ceva intre pale).
Cand procesorul ajunge la o temperatura critica, biosul vede si il opresete brusc, ca sa previna arderea procesorului.

| Boby a răspuns:

Inainte de toate iti recomand sa-ti instalezi un program de monitorizare a temperaturilor gen everest, siw, etc
Cel mai probabil e posibil ca praful din calculator sa se fi depus pe cooler-ul de la procesor si acesta sa nu-l mai poata racii corespunzator
O alta problema ar mai putea fi si pasta termoconductoare sa fie invechita si sa nu mai faca bine transferul de caldura intre procesor si cooler si trebuie inlocuita
Daca tot nu reusesti sa-i dai de cap si esti din bucuresti eu pot sa te ajut pentru ca lucrez in domeniu si cu asta ma ocup

| baba a răspuns:

Posibil să se fi ars vreun condensator de pe placa de bază sau să fi cedat vreun ventilator. Dacă eşti din Bucureşti îţi recomand să iei legătura cu www.sitax.ro
E o firmă de depanare la care te poţi prezenta cu calculatorul, iar ei ţi-l desfac şi îţi spun ce are şi ce trebuie schimbat gratuit. Am fost de 2 ori cu calculatorul meu la ei, o dată acum 3 ani şi o dată acum o lună, când am vrut să fac upgrade şi am ieşit foarte ieftin.

| bayatdolce a răspuns:

Pai in primul rand fa ce a spus masacru downloadeaza everest il deschizi si dai la Computer si dupa la SENSOR astepti pana iti apar temperaturile... si vezi sa nu depaseasca nimic 40-50de grade... acolo unde depaseste e o problema...si kmva iti apare ecranu albastru cand se inchide inseamna ca vreun cooler nu merge...desfa capacu la calc si deschide calculatoru si vezi daca merge coolerul de pe procesor si vezi dacaa merge si coolerul de pe placa videodaca da DOAR daca TE PRICEPI desfa cooleru de la procesor si sterge radiatorul de praf bine cu betigase de urechi... dupa aia fa acelasi lucru cu coolerul de pe placa video. daca tot nu stiu revine trebuiesc unse coolerele cu ulei (sa nu le ungi tu cu ulei de gatit laughing, trebuie ulei de mecanisme fine )... trebuie sa pui pasta la procesor... mai multe chesti daste... la care te sfatuiesc sa le duci la reparat

| tarzan a răspuns:

Cumpara-i o inghetata sau o bere rece...

| andreea_8479 a răspuns:

Sh al meu facea la fel...sh am tot amanat pana intr o zi cand nu s a mai aprins
l am dus la reparat am dat 1 mil...se arsese sursa
d acolo facea asa uratwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Trebuie să mergi cu el la reparat.
Să nu se ardă placa de memorie.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine

| timiHash a răspuns:

Mie nu mi se invarte coolerul de la procesor, se incinge si se inchinde la 80 de grade.Se invarte 1 sec, dupa se opreste si tot asa la interval de 3-4 secunde sad si l-am curatat de praf...

| friedaka a răspuns:

Fie ti s-a dus sursa, fie ventilatoarele. Du-l la reparat.

| enasistem a răspuns:

Pentru TimiY: pe placa de baza e ars un controller pentru ventilator. Pune-l in fisa pentru ventilatorul de carcasa si o sa mearga.