CONCURS: Care e gadget-ul tau preferat?

Fiecare dintre noi foloseste zilnic cel putin un aparat care-i face treaba si viata mai usoara, mai placuta sau pur si simplu mai distractiva. De la gear de gaming la ceasuri desprinse din filmele sci-fi sau vreo plita fabuloasa cu inductie, ceva tot trebuie sa stea pe primul loc in topul preferintelor personale.

Ca sa exploram acest domeniu, va invitam la un concurs alaturi de prietenii de la evoMAG.ro. Tot ce trebuie sa faceti este sa ne spuneti care e gadget-ul vostru preferat si de ce.

Apoi noi va premiem cu 3 vouchere de 300, 200 si 100 de lei, dar si 3 stick-uri USB de 4GB de la Intel, toate oferite de evoMAG.ro.

Va asteptam raspunsurile pana duminica, 29 septembrie. Apoi anuntam castigatorii. Cele mai interesante 3 raspunsuri isi vor adjudeca voucherele, iar stick-urile vor fi acordate prin tragere la sorti.

Mult succes!

196 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Sony kd 65x9005a.

http://www.sony.ro/product/tv-162-65-lcd/kd-65x9005a

Un smart tv ultra hd cu rezolutie 3840x2160 (4k).
Deocamdata tehnologia este oarecum inutila pentru ca nu este nici o retea de televiziune care sa transmita la o asemenea calitate...nici macar nu sunt filme care sa poata fi vazute in 4 k.
Dar neh, e un moft.
Pe langa rezolutie, are boxe cu fluid magnetic, hdmi 2.0, diagonala de 65'', il poti folosi si 3d, e smart tv deci are browser...+ altele.

E peste vremea lui, dar in 4-5 ani o sa il poti folosi la potential maxim.
Numai cum o sa se vada un joc din 2015-2016 pentru ps4 pe tv-ul asta.
*desi tot nu cred ca o sa treaca de 2k *

Si daca am vorbi de gadget-uri pe care le am....as zice ps3-ul meu.
Bun la vremea lui, in ultimul timp iti scoate peri albi ca toate jocurile fara anti aliasing se vad ca naiba si trebuie luat putin la pumni ca sa porneasca...dar eh, merge.
Si telefonul meu galaxy Nexus i9250....la fel, doar ca in loc de pumni recurgi la palme.

| TPU.ro explică (pentru Apache):

Felicitari! Tu ai castigat voucherul de 300 de lei. Mai multe detalii vei primi pe e-mail.

Alexandra - TPU

| misterioaѕa a răspuns:

Bună,TPU!
Gadget-ul meu preferat este Iphone-ul 5.Sunt complet impresionată de capacităţile sale : camera foto, viteza la internet, rezoluţia mare, display-ul de 4 inch, touchcreen-ul capacitiv ce dezvoltă 15 mil. de culori, şi multe altele.Sistemul de operare folosit este IOS 6 cu un procesor dual-core de 1.2 Ghz, oricine şi-ar dori aşa telefon, părerea mea.Mulţi visează la el,este ceva unic şi de neînchipuit.În doua cuvinte : telefon complex.
Sunt pasionată de smartphone-urile adevărate.
De ce mi-ar plăcea să-l posed?
În primul rând,aş comunica cu familia şi prietenii mult mai uşor,fără ca bateria să se termine şi să se blocheze mesajele,apelurile ş.a.m.d.
În al doilea rând, ar face ca pozele mele să fie reuşite.
Sunt multe lucuri de spus, dar mă opresc aici!
Nu mai sunt copil să i-l cer Moşului, nici nu plâng după el, dar nu ar trebui să lipsească din casa omului, aşa cred.
Numai bine!

| krysstal a răspuns:

Nokia lumia 920, poate fi folosit pe post de camera, calitate superioara poze, are office, deci poate fi folosit pentru crearea si modificarea documentelor. Are gps, Memorie interna 32 gb, poate fi folosit pe post de stick, deci e bun la toate, tot ce ai nevoie in zilele noastre.

| Ea12345 a răspuns:

Eu ma impac destul de bine cu orice telefon cu Android. Momentan am un Samsung, asa, ca de buzunarul meu. Mi se pare util, practic, plin de aplicatii interesante. Nu cred ca m as putea intoarce acum la un telefon doar cu functiile de baza.

| Λndrei a răspuns:

Eu cred că pentru mine cel mai important gadget este chiar smartphone-ul meu, un Samsung Galaxy Note 2, (GT-N7100).Sunt foarte mulțumit de el, chiar dacă are un an de la apariție încă poate să se descurce în aproape orice condiții.
Motivul?
Ar fi pentru că este un phablet! Nici mare, nici mic, potrivit pentru buzunarul meu, mâinile mele chiar laughing; exact de ceea ce am nevoie.Seara pot să-l utilizez verificând site-urile de socializare în care sunt implicat, e-mailurile mele, pot să caut informații pe internet necesare mie sau prietenilor ş.a.m.d.
De ce telefon și nu altceva?
Este mai ușor, și acum chiar aş putea spune că mai bun decât un laptop,(nu ca cele din zilele noastre), așa că de ce să țin 3kg+ în brațe în loc de 150g+ dacă poate să-mi îndeplinească aceleași nevoi?
Ți-ai dori ceva mai mult de la el?
Nu, nu cred. Până acum am fost extrem de mulțumit de el...se poate chiar să nu fac vreun upgrade, până la Galaxy Note 4 îmi este suficient acest phablet.
Recomanzi acest gadget și altora?
Dacă nu sunt deranjați de mărimea sa eu cred că este un gadget formidabil, potrivit pentru orice situație!
Și ghiciți ce...am scris acest răspuns chiar de pe gadgetul meu preferat big grin

| TPU.ro explică (pentru Λndrei):

Felicitari! Tu ai castigat unul dintre stick-uri. Mai multe detalii vei primi pe e-mail.

Alexandra - TPU

| Λndrei a răspuns:

Va multumesc pentru premiu!

| valentingb a răspuns:

Cred ca multa lume o sa spuna ca smartphone-ul e cea mai buna inventie de pana acum, pentru ca aduna tot folosul si distractia din alte gadget-uri. Chiar si aici, nu orice smartphone, pentru ca trebuie sa recunoastem, unele nu fac decat sa incurce lucrurile mai rau (si ma refer de exemplu la Galaxy Plus, care uimeste prin lipsa de capabilitati).
Dar este un dispozitiv demult uitat de toata lumea, care a trezit interesul multor copii pentru tehnologie, si anume acel "game-boy" chinezec, cu ecran alb-negru cat poza de pasaport, pe care eu unul am jucat Tetris pana s-au dus bateriile si cand i-am pus altele, am luat-o de la capat:))
http://images01.olx.ro/......Jocuri.jpg

| soupflood123 a răspuns:

Telefonul cu Android, pentru că poate fi personalizat şi folosit la aproape orice, de la navigare pe internet în timp ce călătoreşti, până la busolă şi mp3 player cu funcţii complexe.

| Joker1305 a răspuns:

Gadget pereferat: Smartphone
De ce? : Deoarece este mic si il poti duce cu tine unde vrei, pe el poti face tot ce iti doresti, de exemplu putem sa ne uitam la filme, sa ascultam muzica, sa vorbim la el, trimitem mesaje, navigam pe internet + ca avem aplicatii foarte ajutatoare si jocuri cum imi place mie sa spun: "Anti-plictiseala" laughing Stiu ca toate astea le putem face si pe alte gadget-uri dar nu cred ca o sa avem un laptop sau o tableta intotdeauna la noi laughing Dar un telefon sigur ca o sa il avem.

| TPU.ro explică:

Dragilor, va multumim foarte mult pentru participare!

Iata care sunt castigatorii:
- Voucher 300 de lei: Apache
- Voucher 200 de lei: Generalul
- Voucher 100 de lei: TheCritic

Stick-urile merg catre: Girlslovelife19, Omul si AnnaChris07.

Alexandra - TPU

| mdaria a răspuns:

Sunt mai multe in lista preferentiala, insa pe primul loc este laptopul. Acest gadget ma tine ocupata o mare parte din timp. Imi este util si atunci cand caut sa ma relaxez, dar si atunci cand vine vorba de planul material. Cu laptopul nu am cum sa ma plictisesc deoarece ma ajuta sa imbin utilul cu placutul si munca cu tot ceea ce inseamna divertisment. Cu un laptop in fata, ideile iau nastere mult mai usor happy

| Ashenstar a răspuns:

Laptopul

| MariusToc a răspuns:

In momentul de fata mie cel mai paractic mi se pare PC-ul (nu stiu daca e considerat gadget). Daca nu, smartphone-ul. Poti face absolut tot pe el, de la verificarea e-mail-ului pana la chat-uirea cu prietenii pe retelele de socializare si verificarea vremii in timp util. De curand mi-am achizitionat un Htc One X Black de care sunt foarte multumit.

| Pufoshenia a răspuns:

Telefonul de ultima generatie.De ce? Poti scrie un sms sau da un apel rapid, este antiplictiseala si este mai simplu sa navighezi pe internet

| cooldreams a răspuns:

Nu stiu sincer ce sa aleg. Mai nou, gadget-rile sunt pasiunea mea. Totusi, daca ar fi sa aleg cred ca pe primul loc ar fi telefonul (ma rog, smartphone). Si de ce nu? E cel mai cumparat gadget de pe piata. Daca acum 15 ani nu puteai sa suni cu caramizile alea pe care ei le numeau atunci "telefoane", acum cu telefonul poti face ORICE: sa navighezi pe net, sa vorbesti, sa te joci, sa faci poze, sa calculezi, sa aflii cursul valutar, sa inregistrezi, sa asculti muzica, sa navighezi cu GPS-ul etc. Practic e ca un calculator in buzunar. Daca ar fi sa aleg modelul meu preferat de telefon, mi-ar fi cam greu sa aleg intre brandurile Samsung (Galaxy S III si IV), LG (Optimus L9), Sony (Xperia E, S, Z), Nokia (Lumia) sau HTC (One X). Cat despre tableta - ce sa zic? - e ca un telefon mai mare, un hibrid dintre laptop si smartphone. (Mi-ar prinde bine o Galaxy Tab 2, sincer...). Insa, cel mai puternic gadget ramane PC-ul/laptopul, datorita procesorului mai puternic, displayului mai bun etc. In concluzie, clasamentul meu este PC/laptop, smartphone, tableta.

| Azµre a răspuns:

Păi pentru mine ar fi pe primul loc:
IdeaCentre A720 de la Lenovo, care de fapt este este un desktop ce conține cea mai recentă tehnologie. Are un ecran mare, de 27", este ultra-subțire fiind cel mai subțire desktop de 27" de pe piață tot odată este puternic și ocupă un spațiu foarte mic pe birou.
Detalii tehnice:
CPU : Intel® Core™ i7-3610QM, a treia generație 2, 30 GHz, 6 MB Cache
Sistem de operare : Windows 8 64
Memorie : 8 GB DDR3
Monitor : Ecran HD antireflexie de 27" cu multitouch, 1920x1080
Grafică: NVIDIA® GeForce® GT630M 2 GB
Porturi I/O
2 USB 2.0
2 USB 3.0
Cititor de carduri 6-in-1, SD, SDHC, SDXC, MMC, MS, MS-Pro
1 port HDMI
Mufă căști
Mufă microfon
Stocare : 1 TB
Conectivitate wireless
10/100/1000M
Broadcom 802.11 b/g/n 1 x 1
Bluetooth®
ODD
Blu-ray Disc™ combo

Pentru a vedea cum arată v-am postat și o poză.

http://images.pcworld.com/images/article/2012/01/lenovo_a720_04-8591471.jpg

| Hyperion7 a răspuns:

Primul gadget pe care-l utilizez in fiecare zi este, evident, telefonul.
De când am descoperit marca Xioami și produsele sale, simt că mă completează de minune.
Până în prezent utilizez un Xiaomi Mi 10 (varianta simpla, nu Pro) și pot spune că îmi satisface nevoile pentru care l-am achiziționat.Camera destul de buna, astfel încât să îmi satisface nevoile artistice,mai ales când vine vorba de flori, apusuri, răsărituri sau astrofotografie, are un procesor potent care-mi permite sa editez ceea ce capturez, să ma bucur de jocuri la grafica ultra, sa pot face multitasking între aplicațiile de interes și multe altele.Pe lângă asta, are un ecran superb Amoled la 90hz, pe care-l pot calibra cum doresc și să mă pot bucura de culori perfect calibrate.
Deși telefonul e din 2020, experiența sa cu el e buna și acum, in 2024.

Ca gadget secundar utilizez brățara Mi band 6, tot de la Xiaomi, și mă folosesc de aceasta pentru a-mi monitoriza somnul, pentru a verifica câți pași fac pe zi, câtă mișcare fac, îmi pot verifica pulsul și o pot costumiza cum îmi doresc, iar cu bateria care ține aproape 3 săptămâni, mă pot folosi de ea mai mult timp, fara a o pune la încărcat.

| positivity a răspuns:

Sinceră să fiu, pentru mine, aparatul care-mi face viața relativ mai ușoară, este laptop-ul. Orice fac depinde de el! De la comunicatul cu prietenii pe diferite site-uri de socializare, până la tastatul temelor în word.
E un gadget destul simplu, este foarte ușor de folosit și de un ajutor apreciabil din toate punctele de vedere!

| Duucu a răspuns:

Al meu este smartphone-ul, mai exact Samsung-urile din seria Galaxy.Dețin un Galaxy Ace care acum 2 ani cănd l-am cumpărat era foarte folosit, era printre cele mai cumpărate și recomandat pe toate site-urile, și sunt foarte mulțumit de el, atăta timp căt funcționează o mare parte din jocuri fără să sacadeze.Pe viitor am de gănd să-mi iau un Galaxy S2, care merită toate laudele.

| Crucified a răspuns:

Câta turma s-a strâns aici. laughing

| Brâncuşi a răspuns:

Cel mai bun gadget mi se pare Samsung galaxy tab 3, cel mai nou şi funcţii mult mai reale decât gândirea noastră umană.
Mulţumim firmei Samsung că mereu găseşte lucruri care ne încântă!
O zi splendidă.

| andrei1237 a răspuns:

Buna TPU!
Gadget-ul meu preferat este laptopul pentru ca el este usor de folosit, consuma mai putin decat calculatorul, merge si cand nu este curent doar daca are baterie. Poate fi folosit oriunde deoarece nu are unitate ca voluminosul calculator.Este normal daca vrei mobilitate de la laptopul tau sa doresti sa lucrezi cat mai mult la el fara a depinde de o priza. Daca vorbim de mobilitate si portabilitate, trebuie avute in vedere urmatoarele caracteristici: greutatea, durata de viata a bateriei si puterea de calcul.Este evident ca, atata vreme cat caracteristicile laptopului sunt mai generoase, acesta este mai bun.Cand iti alegi un laptop incearca sa cauti unul cu placa video dedicata, cu o memorie Ram destul de mare si cu un HDD incapator, in asa fel incat sa poti pastra tot ceea ce ai nevoie. Este foarte important si procesorul si dimensiunile ecranului. Un laptop din categoria medie care poate satisface aproape orice dorinta ar trebui sa aiba minim 1 GB placa video, minim 4 GB DDR si un HDD cu spatiu de minim 500 Gb.Pretul este poate cel mai important aspect. Intr-o piata unde produsele se devalorizeaza foarte repede, este inutil sa platesti extrem de mult pentru un laptop. Cand iti iei un laptop, incearca sa alegi unul care nu a fost lansat chiar recent( produsele noi sunt foarte scumpe) si care are caracteristicile de mai sus. In functie de ceea ce doresti de la laptop, pretul nu ar trebui sa depaseasca 3000-3500 lei. Daca vrei ceva mediu si folosesti laptopul la activitati normale precum filme, muzica, jocuri si navigare pe internet, axeaza-te pe un laptop care sa coste pana in 2000 lei! Pe laptop am dat 2500 ron. Unul dintre cele mai importante criterii de care trebuie sa tii cont cand iti cumperi un laptop este opinia clientilor despre el. In momentul in care gasesti un model care te multumeste, cauta pareri despre acesta. Daca mai mult de 80% din pareri sunt bune si foarte bune, atunci laptopul merita cumparat. Daca, in schimb, parerile sunt impartite si gasesti multi cumparatori care au avut probleme cu el, ar trebui sa cauti o alta varianta. Nu vrei sa iti cumperi un laptop care in cateva luni sa se strice.Un criteriu la fel de important este garantia oferita. Un laptop in care producatorii au incredere are si o garantie mare, de peste 2 ani. Cauta astfel de laptopuri, pentru a avea siguranta ca durata de viata a lor este cel putin la fel de mare ca perioada de garantie.Mi-am cumparat laptopul de la un magazin mare cu un sistem foarte bine pus la punct in ceea ce priveste relatiile cu clientii.In acest fel, am primit cel mai bun produs iar in cazul in care se intampla ceva, produsul meu va fi reparat sau inlocuit cat mai repede posibil.Folosesc des laptopul deoarece vorbesc cu rudele si cu prietenii.Il iau cu mine si cand plec undeva departe(la rude).
Consider ca, laptopul pe care il detin este unul foarte bun deoarece are toate calitatile de mai sus si ma simt foarte implinit ca parintii mi-au cumparat unul deoarece invat foarte bine...

| andrei1237 a răspuns:

@TPU,cine a castigat?

| andrei1237 a răspuns:

Eu meritam sa castig.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gadget-ul meu preferat e unul pe care încă nici nu-l posed: tableta Microsoft Surface(varianta cu Windows 8 Pro). Pur și simplu e prima tabletă care demonstrează capabilități adevărate de Desktop PC. E singurul gadget care poate înlocui deocamdată Desktop-ul fără hardcore gaming și office.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gadget-ul meu preferat este laptopul. De ce? Ei bine, sincer, asta mi-a necesitat un timp indelungat de gandire deoarece si telefonul, pe care-l folosesc tot zilnic are o importanta semnificativa dar deoarece este putin mai invechit (il am din 2010 ) nu-l pot folosi la tot ce am nevoie (avand in vedere ca nu gasesc asa multe aplicatii care sa-mi fie pe plac). Pe laptop pot face o gramada de lucruri incepand cu vorbitul pe facebook, skype, messenger, s.a. continuand cu participarea la concursuri, pana la ascultatul muzicii pe youtube si gaming fie online, fie avand jocurile. Am laptopul de acum un an si nu pot spune ca sunt obsedata de el dar cand vremea este neplacuta nu am alte sanse decat astfel sa vorbesc cu prietenii (daca nu am minute). Il pot lua peste tot; nu e ca un computer care ma tine legata de casa. Telefonul si laptopul sunt gadget-urile de care nu o sa ma pot lipsii niciodata pentru ca in zilele noastre doar asa poti comunica cu toate persoanele la care tii si sa fii la curent cu tot ce misca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gadget-ul meu preferat este smartphone-ul, pentru ca ma ajuta sa masor unghiurile si inclinatia suprafetelor fara sa-mi bat capul cu obositoarele calcule matematice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gadgetul meu preferat este smartphone-ul, un Samsung Galaxy Young, deoarece petrec majoritatea timpului facand ceva la el, citind mail-uri, scriind mesaje, vorbind la telefon, navigand pe net sau jucand anumite jocuri. Il am mereu cu mine, si nu cred ca m-as putea desparti vreodata de el, desi este putin depasit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefonul mobil.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Hmm,cate comentarii fascinatoare, fiecare se lauda cu ce este mai bun, cu atatea electronice care de mai care, eu n-am venit sa ma laud cu ce bijuterie de telefon /calculator sau alt lucru care il am si care nu stiu ce, eu ma pot lauda cu un telefon care pe vremea asta e un jaf Sony Ericsson K310, dar pentru mine este mai bun decat un Iphone / Samsung / Nokia sau alte telefoane, de ce?, pentru ca-s mandru de el, il am de atatia ani, ma duce bateria cateva zile bune si isi face treaba cea mai buna, am avut si eu bijuterii mai bunicele dar nu era perioada sa se strice ceva la el, asa ca tot pe vechituri si ieftinituri o sa raman, numai bine.