| Kristinaaaaa a întrebat:

Contul tău a fost blocat temporar.
Am descoperit activităţi suspecte în contul tău de Instagram şi, ca măsură de securitate, l-am blocat temporar.
Este posibil să-ţi fi fost compromis contul, după ce ai introdus parola pe un site web proiectat să semene cu Instagram. Acest tip de atac se numeşte phishing.
În paşii următori îţi vom cere să-ţi confirmi identitatea pentru a te ajuta să protejezi contul şi să te reconectezi.Nu mă pot conecta de o săptămână pentru că îmi apare numărul vechi și mailul vechi ce pot face? Și altfel nu mă pot conecta ce pot face?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar nu-i nimic de facut in cazul asta, contul este pierdut.
Atunci cand schimbi numarul de telefon si adresa de email, ai obligatia sa schimbi acestea in toate device-urile si telefoanele pe care le detii, ca sa nu ramai cu buzele umflate, fiind in imposibilitatea sa-ti mai recuperzi un cont blocat.
Din pacate, acum nu-i nimic de facut cu contul blocat, fiindca nu ai cum sa-l deblochezi odata ce nu mai detii nici macar unul din posibilitatile de deblocare.
Iti faci alt cont si inveti din greseli, evitand sa le mai repeti pe viitor.

| Vântulalb a răspuns:

Si eu am pierdut un cont de Instagram pentru "activitati suspecte". Singura mea activitate neagreata de ei, era ca postam de pe pc si nu de pe telefon. Am renuntat la Instagram.