| Frank51 a întrebat:

Cooler-ul meu nu depaseste 1000 rpm chiar daca procesorul e la 53 de grade, decat daca il pun manual!

Cum sa fac sa-l mentina la o anumita temperatura?

Am fanspeed cu el controlez viteza coolerului si a ventilatoarelor.

6 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Calculatoarele sunt setate din fabrica la o anumita temperatura, eroare situatie extrema sa se restarteze, sa se opreasca, deci daca al tau nu are nimic, nu se stinge, restarteaza eu zic sa-l lasi asa..chiar daca are temperatura aia. al meu sta 50 idle si 57 load. curata unitatea de praf, pune-o cat mai aproape de podea nu pe birou sau masa. eu cateodata mai scot capacul lateral, scade temperatura cu vreo 4-5 grade la procesor, intra praf dar o curat dupa. vara e cosmarul calculatoarelor n-ai ce le face

| Danzell a răspuns (pentru Broadband):

Calculatoarele nu sunt setate din fabrica la nici o temperatura
viteza de rotatie a ventilatoarelor depinde de puterea motorului acestora. Limita de 1000 de rotatii pe minut este probabil puterea maxima a motorului.
Un ventilator mai puternic ar fi o solutie. o alta solutie ar fi sistemul de racire cu lichid.(e varianta mai scumpa dar caldura generata de CPU nu se disipa in unitate). Daca iti cureti sistemul de praf si ii aplici corespunzator pasta termoconductoare, sistemul poate functiona in parametrii normali

| Frank51 explică (pentru Danzell):

Problema nu este limita de 1000 de rpm, daca il setez eu poate atinge si 5600 rpm, problema este ca daca il las de capul lui nu face nimic, de aceea voiam sa vad daca exista o metoda prin care coolerul sa "danseze" dupa cum "canta" procesorul

| Danzell a răspuns (pentru Frank51):

Asta ar trebui sa faca in mod normal. Eu nu pot sa vad cu ce turatie trage din cauza constructiei. insa aud cand isi mareste turatia.

Ai putea incerca putin hacking ca sa zic asa. eu mi-am montat la ventilatoarele de pe carcasa, un regulator manual care l-am luat de la un stand de racire pentru laptopuri

| NGheorghe a răspuns:

Coolerul meu are 4 viteze, insa ce turatii are habar n-am.

Acum este pe viteza a doua si procesorul ar 79ºC. Asa merge de obicei cam de vreo 7 ani ( este un Processor Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T7100 @ 1. 80GHz, 1801 Mhz, 2 Core(s), 2 Logical Processor(s)(©)(®) )

53ºC ai zis? Vrei racire? rolling on the floor rolling on the floor

| Frank51 explică (pentru NGheorghe):

Eu am procesor AMD Athlon(tm) Dual Core 2.01 GHz (in fine)