| RoyDupuis a întrebat:

Cred ca am luat un virus, si nu reusesc sa scap de el. Imi ingheata mouse-ul, nu pot controla foarte bine paginile web, pc-ul merge ffff greu, unele programe nu mai merg, System Restore nu merge! (nu se mai deschide, la Task Manager arata ca ruleaza dar nu-mi apare nimic pe monitor) iar acum, dupa ce mi-a inghetat mouse-ul si nu si-a mai revenit, am dat restart si cand s-a deschis, nu mai era Visual Style-ul (tema) pe care o aveam, acum e aia gri a XP-ului si nici nu-mi da voie sa instalez/schimb alta.
Am scanat cu MalwareBytes, SuperAntiSpyware, Avast, CCleaner...
Ce pot sa fac? As vrea sa evit reinstalarea Windows-ului.

6 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Live cd cu bitdefender rescue Cd sau alt antivirus si scanezi cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Microsoft Security Essentials numai este recomandat de cativa ani de zile. cica a dat "fail" il ultimele teste pentru antivirus. cat despre restul ce sa zic, de recent cineva la munca a avut asemenea chestii. i s-a dus poza de dextop etc etc, pana nu a reinsitalat windows-ul nu a putut rezolva problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un amic caruia ii merge bine pc-ul si faci la el un cd botabil cu un antivirus live. Un antivirus live scaneaza pana sa intre in windows. De preferat mai multi anitvirusi live, mai multe cd-uri cu antivirusi live pentru a detecta toti virusii. Daca nici asa nu vei scapa de probleme, care vad ca sunt multe, va trebui sa salvezi ce ai pe un stick(dar cred ca totul este infectat) poze si videoclipuri si reinstalezi windowsul.Un virus sau mai multi lasati de capul lor face prapad in pc si nu ai alta solutie decat sa reinstalezi win si sa formatezi ambele partitii, pentru ca nu stii in ce partitii stau virusii.

| Jullykss a răspuns:

Ia-ti Microsoft Security Essentials (e antivirusul de la Microsoft) cel mai bun, de asemenea.Eu mi-am sters 600 si ceva de virusi cu el, mai greu dar i-a sters.Bafta

| ionhoreangapusca a răspuns:

Incearca system restore
control panel recovery

| RoyDupuis explică (pentru ionhoreangapusca):

Ai citit intrebarea? se pare ca nu! laughing