| Sandu3 a întrebat:

Cred ca toata lumea a auzit de Flash Player.Mie acest soft imi creeaza probleme de ceva timp si nu stiu de ce pentru ca e actualizat permanent.Probleme in sensul ca daca deschid mai multe taburi in care e nevoie de Flash Player acesta la un moment dat se blocheaza, ramane stop imagine browserul se blocheaza si el si trebuie sa inchid toate taburile.Iar pe desktop imi apare cum ca a aparut o eroare de genul FLASH PLAYER OCCURED EROR...BLA,BLA,BLA.Daca nu pot sa-i fac nimic stie cineva si o alta metoda sa deschid ce se poate deschide cu acest Flash Player? Adica sa-l inlocui cu ceva.HTML5 deschide video sau tocmai am spus o prostie? In sfarsit, stie cineva ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Exista foarte putine site-uri la ora actuala care mai folosesc tehnologia Flash.
Mai demult era necesar pentru integrarea video-urilor in paginile web, dar mai ales pentru integrarea elementelor de grafica, animatii, si pentru aplicatii interactive.
De toate acestea se ocupa de cativa ani HTML5 si alte tehnologii noi, care sunt automat integrate in ultimele versiuni ale tuturor browserelor.

Peste 90-95% dintre site-uri au fost actualizate la HTML5 in anii precedenti.
Cele care nu au fost pana acum, probabil nici nu vor mai fi, fie dezvoltatorul nu a mai avut buget, fie proiectul a fost pus pe stop...
In acest caz, DA, ai nevoie de FlashPlayer pentru a rula corect continutul unui astfel de site.
Insa ma indoiesc ca accesezi tu asa ceva.

In unele browsere Flash Player este inca inclus, ca o extensie, sau sub forma de modul/plugin, tocmai pentru a asigura compatibilitatea browserului cu aceeste site-uri "moarte".

Insa poti incerca sa ii dai disable, mai ales daca iti face probleme, sunt sigur ca nu ai nevoie de el.

Iar varianta clasica, instalata de tine - la fel -, o poti dezinstala cu incredere din Programs and Features.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce browser folosesti?

| Sandu3 explică (pentru GabiDumitrescu):

Folosesc Firefox.Inca din 2010, dar doar de vreun an Flash Playerul face urat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sandu3):

Cum s-a zis mai sus, incearca altele. FP e notoriu cu ce probleme face pe toate platformele posibile...

| Algo098 a răspuns:

Incearca si alte browsere (chrome, opera, Microsoft Edge,...). Unele sunt mai stabile decat altele.