| Kisama a întrebat:

Credeti ca as putea schimba placa video a unui laptop din gtx 1050 TI într-un gtx 1070 si daca da, credeti ca merita?
Nu sunt un expert in asa ceva de aceea prefer sa intreb.
P.S. Laptopul are un I7 8th Gen, 8 GB Ram

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Nu stau sa detaliez fiecare video in parte, sau sa dau un exemplu pentru ca fiecare are ceva mai "concret" decat celalalt:
http://www.youtube.com/results?search_query=replacing+laptop+gpu+chip+
Pe scurt, fizic nu e "imposibil" dar e extrem de greu si "aproape imposibil". E vorba de deflow/reflow, deballing/reballing etc. Operatiunea nu cred ca e posibil pe orice laptop si cu orice placa video. O varianta "posibil mai ieftina/buna" ar fi asta:
http://www.youtube.com/watch?v=GDyL2tPyXFA
adica sa "legi" o placa video desktop la un laptop. Si nu stiu daca ar fi "rentabil" pentru tine, in functie de suma, si ce "fps" o sa primesti. Vezi daca "diferentele" http://www.youtube.com/watch?v=FMFdI67dkUo te impresioneaza atat de mult, si daca tu crezi ca merita suma "investita". Doar tu poti decide asta. Pe scurt, ai putea "incerca", dar costurile/deranjul/timpul/rezultatele obtinute, in functie de fiecare caz si criteriu ar putea sa nu te satisfaca.

| Kisama explică (pentru CM7YRE):

Mersi frumos pentru multiplele informatii, cred ca voi opta pentru un pc si voi tine laptopul doar petru situatiile in care ma voi deplasa "FUNDA"

| CM7YRE a răspuns (pentru Kisama):

Cu placere. Daca ai nevoie de scaturi/idei, cand vrei sa iti cumperi, sa ai o configuratie personalizata, da-mi mesaj!

| Kisama explică (pentru CM7YRE):

Cu siguranta o voi face, bugetul ar fi undeva 85-90 mil

| CM7YRE a răspuns (pentru Kisama):

Cu cateva zile/saptamani inainte, e destul timp sa facem o configuratie. Te duci lejer pe un 9900k, 32-64 gb ram, un 2060-2070 si placa de baza cu vrm solid, sursa buna, racire si carcasa. Tu doar sa-mi spui data cand vrei achizitia. La fel si cu amd, tot ceva foarte bun iti iei. Depinde ce preferi.