| Alex14DaFunda a întrebat:

Credeti ca daca trebuie sa imi pun la incarcat de ex:Vreau sa-mi pun tableta la incarcat si bag incarcatorul in prelungitor si in tableta,dupa ce s-a incarcat tableta si deconectez cablul care incarca tableta,dar nu scot incarcatorul din prelungitor, credeti, ca consuma curent?

Răspuns Câştigător
| ChrystianSandu a răspuns:

Nu se consuma. Curentul electric trebuie sa se descarce in ceva (fie sol, fie tableta, fie chiar tu) pentru a se consuma, altfel, daca nu exista o descarcare nu trece, deci nu se consuma. Priza are + si -, pe un loc unde intra curentul iar pe celalt iese, daca bagi un cui in priza, exista o sansa de 50% sa traiesti (daca nimeresti -)

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Consuma normal, da e insignifiant!