| combativul a întrebat:

Credeti ca merita sa cumperi piese sh pentru a construi un pc iar dupa sa il vinzi mai scump?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă-l vinzi mai scump (ca suma componentelor), asta e esența comerțului, nu intreba. Fă-o!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, dar ar insemna sa te pricepi la PC-uri si la gestionarea banilor.

| NLS a răspuns:

- doar daca nu ceri preturi exorbitante, si ramai intr-o sfera realista. Altfel ramai cu piesele.
- Daca te pricepi la ales piese calitative in primul rand. Si daca ai un furnizor de piese decent. Cu olx nu e bine sa te incurci, mai ales la distanta.
- daca ai mai asamblat macar 10 PC uri si au functionat fara probleme din prima, sau daca esti foarte familiarizat cu hardware-ul, la nivel teoretic.

Daca te pricepi la asamblat, ai putea la fel de bine sa iti oferi serviciile, si asamblezi piesele clientului, isi cumpara el ce vrea, de unde vrea, ce isi permite. E mult mai sigur ca va fi multumit de sistem in acest fel.
Tu ii poti face doar recomandari, (sau asistenta mai detaliata contra unei "atentii" in plus).
Daca faci si cable management decent, poti cere 120 RON pe sistem.
Castigul e mai mic, DAR e sigur ca nu ramai cu bani investiti in sisteme carora nu le gasesti cumparator.

| marinaru777 a răspuns:

Eu zic ca te complici e ca si cum cumperi o masina sh preturile sunt in scadere.