| denisTiky a întrebat:

Credeti ca o sursa de 750w este prea putin pentru:

Gtx 1060 gigabyte g1 6gb
Ryzen 5 2600 6core 12 threads
8gb ram hyperx predator rgb
gigabyte ga ab 350 gaming 3
ssd wd green 120gb
hdd seagate barracuda 1tb
poate un cd-rom
carcasa cu 3 ventilatoare 120mm
optional cu arctic ac freezer 33 esports

Si cooler-ul stock este prea putin pentru acel ryzen daca tinem cont ca ma si joc pe setari ultra sau very high? Ar trebui un cooler aftermarket? Coolerul pe care am vrut eu sa il pun (arctic ac freezer 33 esports) este suficient? Ar trebui unul de tip AIO?
Recomandati-mi un cooler pe aer si unul de tip aio cu cel mult 2 ventilatoare de 120mm chiar daca credeti ca nu e nevoie.

Funda

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Sursa e arhisuficienta de 650W, insa sa fie de calitate.
(Degeaba cumperi un Delux, Segotep sau LC-Power la 750W).

Cooler pe aer... PANA nu stiu ce inaltime poate acomoda carcasa ta, nu pot sa-ti recomand.
Doar daca nu vrei cumva sa decupezi un patrat in panoul lateral, in caz de nevoie.

Cel ales de tine are nevoie de 150mm.
Nu stiu cat e de silentios, dar duce cu siguranta acel procesor.

DACA iti incap 153mm, atunci asta
https://www.pcgarage.ro/coolere/thermaltake/contac-silent-12/
e mai galagios putin, dar mai puternic.

PE lichid, as zice:
https://www.pcgarage.ro/coolere/cooler-master/masterliquid-lite-120/

sau

https://www.pcgarage.ro/coolere/cooler-master/masterliquid-lite-240/

| denisTiky explică (pentru NLS):

Multumesc, crezi ca aceasta sursa este ok ca si marca: https://www.pcgarage.ro/......onze-650w/

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

Merge, dar ma gandeam la asa ceva

https://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-bronze-ii-600w/

citeste comentariile. Pe forumul mygarage, pe forumul FL, e scoasa la inaintare nevoie mare. Atat asta, cat si fratii mai scumpi, pentru sisteme mai puternice.
Sirtec face electronica pentru multi alti producatori, printre care Rosewill, OCZ, Scythe, Silverstone, Thermaltake, Sunbeam, Tuniq.

Am un model de Thermaltake cu electronica Sirtec, peste 4 luni face 10 ani si inca merge perfect.
Iar Silverstone se iau la intrecere cu Corsair si Seasonic cand vine vorba de stabilitate, fiabilitate si performanta.

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

O sursa de 650 e destul pentru ce ai tu acolo. Daca ai in buget, si vrei sa arate si totul frumos sa fie si bine, incearca Seasonic Focus+ https://bit.ly/2zq3swx Chiar daca vezi un pret "ridicat" fata de ce ai selectat tu, daca nu esti in buget limitat e o optiune super buna.
Ca pret la buget, MasterLiquid Lite 240 e o alegere buna folosita de multi, pe lichid. https://bit.ly/2OZZ6kE Daca nu esti pe buget un NZXT Kraken M22 https://bit.ly/2zqwpsf e o alegere super buna, si ca design, si ca performanta.
Pe aer, orice varianta de Noctua e numai buna.
Daca vrei sfaturi, idei, esti pe buget cu configuratia, ai dubii, lasa-mi inbox si te ajut.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de 2000W, vine iarna!
Daca vrei cooler sigur, foloseste cu nitrogen lichid.

| denisTiky explică (pentru Bula):

Intrebam asta doar pentru ca ma tot contraziceam cu un prieten care zicea ca 750 nu ajung. Stiam ca una de maxim 650w e suficient si de aia am pus intrebarea ca sa fie cat mai in favoarea lui. Inca nu am gasit nicaieri in Romania cooler cu nitrogen lichid, adica chestia aia unde se pune nitrogenul ((:

| denisTiky explică (pentru Bula):

Problema la acest cooler este ca trebuie sa imi angajez pe cineva sa imi tot toarne lichid acolo ((: ca nu ma pot si juca si sa si torn acolo lichid

| Bula a răspuns (pentru denisTiky):

Pai...
La calculatorul tau e mult suficient si o sursa de 450W. tongue
Cooler-ul poate fi de oricare, radiatorul si pasta conteaza. Trebuie sa tina temperatura procesorului mai jos de 60 grade Celsius cand e solicitat la maxim, timp indelungat (de exemplu in timpul unui joc "puternic".

| lpavel a răspuns:

E buna si o sursa de 600 W de 750 sa nici nu mai vorbim. Cat despre cooler-e, niciodata nu strica cele mai bune si cat mai multi posibil mai ales daca esti gamer!

| xerxes1 a răspuns:

Cu toate jucariile enumerate mai mult de 300w nu consumi.
Se poate masura foarte usor.