| Mogiojojo a întrebat:

Credeti ca pot masura temperatura camerei cu ajutorul telefonului? Are vreun senzor incorporat?
Nu-mi spuneti de glumele alea de aplicații.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum să faci asta.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Smartphone.urile sunt adesea echipate cu senzori pe care ii folosesc pentru a determina temperatura telefonului pentru a.l proteja.
Exista diferite aplicatii pe care le poti descarca care vor folosi senzorii de pe smartphone pentru a determina temperatura din camera.
Dar, dupa parerea mea, deoarece acei senzori se afla in interiorul telefonului iar acesta nu are acces la atmosfera din exteriorul său si va fi blocat de catre tempetaturile din interiorul acestuia, nu vei reusii sa stabilesti cu exactitate temperatura reala a incaperii.
Deci, nu vei reusii. Singura metoda ar fi cu un aparat extern conectat la telefon, asta daca vrei sa incluzi si telefonul in ecuatie.
Mult succes!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Glumele alea de aplicatii preiau datele din senzorii de temperatura din telefon. Daca utilizezi aplicatia dupa 2 ore dupa ce ai stat pe telefon, cel mai probabil ca temperatura telefonului nu o va reflecta deloc pe cea din camera.
In schimb, daca ai telefonul racit si intri prima data in aplicatie, se poate sa fie corecta temperatura.

| Mogiojojo explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da. Am descarcat o aplicatie care imi arata 25 de grade ceea ce e gresit pentru ca termostatul imi arata ca sunt 22.7 grade in contextul in care nu am stat deloc pe telefon, deci presupun ca e o prostie.
Totuși mi se pare trist ca dai o caruta de bani pe un telefon ca sa aiba toate functiile si asta cu termometrul mi se pare ceva simplist, ceva ce un telefon ar fi putut sa aiba.

| vladtodirica94 a răspuns:

Eu nu cred că telefonul ar avea un termometru incorporat...

| Celcestietot a răspuns:

Unele telefoane au senzori de stabilit temperatura din jur, restul nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are senzor! de fapt are aprox 5 senzori de caldura dar alea sunt pentru componentele interne

| cristi202 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Heeei, e "doar" un telefon. Ca facem noi tot mai multe cu el, e altceva. Își are limitele lui. N-o sa gătești niciodată pe el, si nici măcar sa cureti cartofi cu el nu vei putea vreodată happy happy happy.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pai are termometru in interiorul lui. Masoara temperatura procesorului.

| Zuzu1991 a răspuns:

Trebuie sa aiba senzor